03/12/2023
Gran Camaria 9 17 12 20 - 58 -
L' Ovelha Negra 12 15 8 9 - 44 -

Με την κλάση του Μπασδάνη τα Gran Camaria !

Απόλυτα αμφίρροπο και μοιρασμένο ήταν το ματς για παραπάνω από 30 αγωνιστικά λεπτά, με τον Βασίλη Μπασδάνη να φωνάζει “παρών” στο φινάλε, επιτρέποντας στην ομάδα του χτίσει διαφορά στο κρίσμο σημείο.

Σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γρηγορόπουλου ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματική, με τον Πάσχο (6π.) να κάνει τη διαφορά στο ξεκίνημα. Σε απόσταση αναπνοής παρέμειναν τα Camaria που ούτε εκείνα ενθουσίασαν με την απόδοσή τους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα των δύο ομάδων βελτιώθηκε. Με όπλο την πολυφωνία της η ομάδα του coach Αθανασίου επικράτησε στο επιμέρους σκορ με 17-15, με την L’Ovelha να πηγαίνει στα αποδυτήρια ούσα μπροστά με βραχεία κεφαλή. Σκορ ημιχρόνου, 26-27.

Μετά την ανάπαυλα τα Camaria ανέβασαν την ένταση στην αμυντική τους λειτουργία και προστατεύοντας αποτελεσματικά το καλάθι τους, πήραν κεφάλι στο σκορ με πρωταγωνιστές τους Κουντούρη (6π.), Β. Ζαλακώστα (2π.), Γ. Ζαλακώστα (2π.) και Δερμιτζάκη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, η L’Ovelha Negra, παρά την προσπάθεια των Μαριόλη (4π.), Σπάθη (2π.) και Κλεφτογιάννη (2π.), διένυσε το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα και προβλημάτισε με την εικόνα της. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα μακρινά σουτ του Μπασδάνη (6π.) οδήγησαν τα Camaria σε ένα μεγάλο επιθετικό ξέσπασμα. Με επιμέρους 20-9 και 8 διαφορετικούς σκόρερ η ομάδα του Αθανασίου έφτασε τελικά χωρίς άγχος στην 7η νίκη της στο πρωτάθλημα, ενώ την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό, σκοράροντας και πάλι μονοψήφιο αριθμό πόντων.

Στο τέλος του αγώνα, τα Gran Camaria είχαν 19/54 δίποντα, 5/11 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η L’Ovelha Negra είχε 15/56 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 2/8 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 17 λάθη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φώτης Πέργουλης με 10 πόντους και double-double, έχοντας 4/9 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 κλεψίματα, 1 λάθος και 2 μπλοκ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Πάσχος με 14 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 4/5 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 5 λάθη.

Gran Camaria (Αθανασίου) : Δερμιτζάκης 6, Ζαλακώστας Β. 9 (1), Ζαλακώστας Γ. 8 (1), Ζαλακώστας Ν. 7 (1), Κουντούρης 9, Μπασδάνης 6 (2), Πέργουλης 10, Σακελλαρίου, Σγουρίδης, Χρυσίνας 3.

L’Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος) : Βλάχος 4, Γρηγορόπουλος 2, Κλεφτογιάννης 2, Κοκκινέλης 5, Λυμέρης 2, Μαριόλης 9, Πάσχος 14 (4), Σηφακάκης, Σπάθης 4, Χρυσανθόπουλος 2.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.