27/04/2023
Sintrim Team 7 11 18 13 - 49 -
Phoenix Stars 21 15 7 7 - 50 -

Με την ψυχή στο στόμα οι Phoenix Stars!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα δυναμικό πρώτο δεκάλεπτο υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας, καθώς οι Phoenix Stars άνοιξαν το σκορ και διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της περιόδου με σκορ 7-21. Η Sintrim Team προσπάθησε να ανταποκριθεί στην πίεση των αντιπάλων της, αλλά δεν κατάφερε να ανακτήσει τον έλεγχο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Phoenix Stars συνέχισαν να επιτίθενται και να ελέγχουν το παιχνίδι με τα καλάθια του Μόκκα και του Μυτιληναίου, επεκτείνοντας το προβάδισμά τους στους 18 πόντους στο τέλος της περιόδου. Η Sintrim Team δεν κατάφερε να ανταποκριθεί και να αντισταθμίσει τη δύναμη των αντιπάλων της, καθιστώντας το παιχνίδι δυσκολότερο για την ομάδα του Τουρόγλου και των συμπαικτών του.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Sintrim Team έδειξε μια διαφορετική πλευρά της, καταφέρνοντας να μειώσει τη διαφορά στο σκορ. Οι Σαλαβάτης και Μεγαλόπουλος αντιληφθήκαν ότι πρέπει να αλλάξουν τακτική και να επιτεθούν με περισσότερη αποφασιστικότητα και τελικά κέρδισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 36-43.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αρκετά συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό με το παιχνίδι να κρίνεται στις τελευταίες κατοχές. Πιο έτοιμοι όμως αποδείχθηκαν οι Phoenix Stars οι οποίοι τελικά πήραν και την νίκη με τελικό σκορ 49-50.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Αλέξανδρου Μόκκα ο οποίος έκανε double double καθώς είχε 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Sintrim αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα είναι ο Αστέριος Σαλαβάτης ο οποίος έκανε και αυτός double double με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Sintrim Team: Καρακώστας , Λιβέρης 2 , Μαυράκης , Τουρόγλου 14 (4) , Σαλαβάτης 15 , Τερζίδης , Μεγαλόπουλος 12 (1) , Σταυρίδης 4 , Μεταξούδης 2

Phoenix Stars: Χασιώτης 8 , Τσώτσος 4 , Μόκκας 16 (2) , Τερμεντζής 6 , Μυτιληναίος 12 (1) , Σαμούτης , Στρουζας 4