17/09/2023
Gallika and Piano BC 8 7 20 3 - 38 -
Gangsters 13 12 14 23 - 62 -

Με τη γνωστή συνταγή οι Gangsters!

Πατώντας γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Gangsters των coaches Kεχρή και Βρύλλη, επιβλήθηκαν των μαχητικών Gallika and Piano, ξεκινώντας έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup. Πάμε να δούμε αναλυτικότερα τι συνέβη στην πλούσια σε θέαμα αναμέτρηση στο κλειστό του Μπουρναζίου.

Οι Gangsters με τριποντάκι του Χατζηευστρατίου (3π.) άνοιξαν το σκορ στο Μαζαράκης. Έχοντας το μομέντουμ με το μέρος τους, έφυγαν σε αιφνιδιασμούς με τον Τσιάτσιο (4π.) και επέβαλαν τον ρυθμό τους στα πρώτα πέντε λεπτά. Από την άλλη, τα Gallika and Piano κυκλοφορούσαν ωραία την μπάλα, με τον Σταύρο Πιερρουτσάκο (5π.) να βρίσκει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου, 8-13.

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι παρέμειναν απόντοι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Gangsters, οι οποίοι πιέζοντας ψηλά την μπάλα έτρεξαν 14-0 σερί με 4 διαφορετικούς σκόρερ. Ο Καβαλλιεράτος (3π.) έσπασε το ρόδι για τους γηπεδούχους από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, μετά το πρώτο τετράλεπτο, ενώ στην προσπάθεια συνέβαλαν ο Κουμουτζέλης και ο Ιωάννου με 2 πόντους. Στο τέλος του πρώτου μέρους, ο φωτεινός πίνακας έγραφε 15-25 υπέρ των Gangsters.

Λύσεις από τα 6,75 και για τις δύο ομάδες είχε το μενού στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς τα Gallika and Piano, βασιζόμενα στις 4 τριποντέλες του Σταύρου Πιερρουτσάκου (15π.), ψαλίδισαν τη διαφορά στους τρεις πόντους, πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Η ομάδα του κόουτς Βρύλλη βρήκε απαντήσεις, με γκολ φάουλ του Μαρκόπουλου (3π.) και 7 πόντους του Τσιάτσιου, επαναφέροντας τη διαφορά στο συν 7 μετά το time out.

Άσφαιροι παρέμειναν για τρία λεπτά και στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, οι οποίοι δεν μπορούσαν να βρουν απαντήσεις στην πίεση των Gangsters. Με αιφνιδιασμούς από Τσιάτσιο και Σαΐτη, καθώς και με το τρίποντο του Μαρκόπουλου, η διαφορά ξέφυγε στο +12, 7 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Ο Γιάννης Πιερρουτσάκος έδωσε λύσεις από τις ελεύθερες βολές για την ομάδα του, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό. Οι Gangsters έφυγαν από το κλειστό του Μπουρναζίου με νίκη, σκοράροντας 62 πόντους στην πρεμιέρα και περιορίζοντας τα Gallika and Piano στους 38.

Betsson MVP για το σύνολο του Κεχρή και του Βρύλλη αναδείχτηκε ο Ευάγγελος Τσιάτσιος με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύος Πιερρουτσάκος με 20 πόντους (6/9τρ.) και 2 ριμπάουντ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Gallika and Piano (Καβαλλιεράτος): Γκίκας, Ιωάννου 8 (8ριμπ.), Καβαλλιεράτος 4, Κατσίκης 3, Κουμουτζέλης 2, Λαγουτάρης, Σταύρος Πιερρουτσάκος 20, Γιάννης Πιερρουτσάκος 1

Gangsters (Βρύλλης/Κεχρής): Γραφιαδέλλης 5, Καραμποΐκης 5, Μακρής (9ριμπ.), Μαρκόπουλος 8, Σαΐτης 15, Χατζηευστρατίου 14

Τι μας άρεσε: Το πάθος του κόουτς Βρύλλη στα time out των Gangsters και η ευστοχία του Πιερρουτσάκου Σ. από τα 6,75!