11/02/2024
Titans 14 10 6 16 - 46 -
Σοποτό B.C. 15 13 16 10 - 54 -

Με την άμυνα της οδηγό το Σοποτό

Δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τις δύο ομάδες που ήθελαν τη νίκη για διαφορετικό λόγο η καθεμία. Οι Titans για την παραμονή τους στην κατηγορία και το Σοποτό για την είσοδο της στα πλέι οφ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 14-15.

Με τις άμυνες να παίζουν τον πρώτο λόγο οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα,  όμως δεν μπορούσαν να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 24-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Σοποτό μπήκε με σκοπό να πιέσει πολύ στην μπάλα τους Titans και αυτό τους οδήγησε σε αρκετά κλεψίματα και εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Η διαφορά ξεπέρασε τους δέκα πόντους με την περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 30-44.

Οι Titans δεν παράτησαν το ματς και με όπλο την άμυνα ζώνης στην τελευταία περίοδο πλησίασαν στους πέντε πόντους (46-51). Όμως το Σοποτό ήταν πιο ψύχραιμο στα τελευταία λεπτά και πήρε μια σημαντική νίκη με σκορ 46-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άκης Αγγελογιαννόπουλος με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νικόλαος Κάσσος με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/44 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 5/11 βολές, 55 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 19 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/41 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 11/13 βολές, 36 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 14 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 11λάθη.

Titans (Ηλιαδάκης): Μούρτος 5, Πόγκας 2, Καρατσόλης 2, Φωτόπουλος 10, Καπετανάκης 6, Βασιλάκης, Ηλιαδάκης Ιωαν, Ηλιαδάκης Ευαγ, Κάσσος 13, Κατσιφής 6, Μπαμπάτσικος 2, Σαράντου.

Σοποτό (Λιάκος): Ψαλιδόπουλος 20, Λουρίδας 3, Κουτσουρής 1, Σοφιανόπουλος 5, Καρατζάς 10, Αγγελογιαννόπουλος 13, Ιωάννου, Σκαμνάκης, Χουλιάρας 2.

Τι μας άρεσε: Η καλή άμυνα του Σοποτό.