09/12/2022
Δαλάι Κλάμα 17 12 14 14 - 57 -
Valhalla Phantoms 8 15 12 6 - 41 -

Με την άμυνα που τους χαρακτηρίζει οι Δαλάι Κλάμα!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Δαλάι Κλάμα (4-1) υποδέχθηκαν τους Valhala Phantoms για την 6η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Evolution League. Η ομάδα του coach Λάζαρου Μπουρελάκου εφάρμοσε την κλασική συνταγή της, κράτησε πολύ χαμηλά τους αντιπάλους τους και επικράτησε σχετικά άνετα με 57-41. Κρίσιμη νίκη για του Δαλάι καθώς ακολουθεί μια σειρά πολύ απαιτητικών αναμετρήσεων απέναντι σε Μπαλονιακό, Gran Μανάρια και Iguana Pacers. Στο 1-5 υποχώρησαν οι Φαντομάδες που βρέθηκαν μακριά από τον καλό τους εαυτό. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με τον Τσίτο (12π.) να βλέπει βαρέλι το αντίπαλο καλάθι και τον Γ. Κρινή (4π.) να προσφέρει πολύτιμες βοήθειες, οι Δαλάι έχτισαν από νωρίς διαφορά. Μόλις 8 πόντους κατάφεραν να σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι που, παρά την προσπάθεια των Γεωργακά (3π.), Μακρή (2π.) και Τσινιόκα (2π.) βρέθηκαν να κυνηγούν από νωρίς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-8.

Σαφώς πιο ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 12-15 και τους Phantoms να παρουσιάζονται βελτιωμένοι. Έχοντας 7 διαφορετικούς σκόρερ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ελαφρώς τη διαφορά, όμως το δίδυμο Φλαπούρης (7π.) – Τσιάρας (5π.) επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάνε στα αποδυτήρια με +6. Σκορ ημιχρόνου, 29-23.

Μετά την ανάπαυλα οι Δαλάι ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, βρίσκοντας λύσεις από τους Γ. Κρινή (5π.), Τσίτο (5π.) και Φλαπούρη (4π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Παντελεάκης (7π.) ξεχώρισε σε αυτό το διάστημα για τους Phantoms που ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο από το -8. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-35.

Με άμυνα από ατσάλι η ομάδα του Λάζαρου Μπουρελάκου δεν επέτρεψε στους αντιπάλους της να διεκδικήσουν την ανατροπή. Οι Δαλάι δέχθηκαν μόλις 6 πόντους στην κρίσιμη τελευταία περίοδο και επικράτησαν δίχως να αγχωθούν, με το δίδυμο Τσίτος (5π.) – Γ. Κρινής (4π.) να παραμένει σταθερό επιθετικά μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Στο τέλος του αγώνα οι Δαλάι Κλάμα είχαν 12/29 δίποντα, 7/29 τρίποντα και 12/23 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Valhala Phantoms είχαν 14/55 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 7/16 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Τσίτος με 22 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βικέντιος Τσινιόκα με 6 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 μπλοκ και 1 λάθος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος) : Κρινής 13 (1), Μπέης, Μπαλατσός 1, Νικηταράς, Ντεμελής 2, Τσίτος 22 (4), Τσιάρας 6 (1), Φλαπούρης 13 (1).

Valhala Phantoms (Γεωργακάς) : Βαλατσός 3 (1), Γεωργακάς 5 (1), Κρινής 4, Κότσιρας 5, Μακρής 2, Παντελεάκης 11, Σαμπάνης 3, Τσινιόκα 6, Φιλιππής, Φλάκας 2.

Τι μας άρεσε : Η αμυντική προσήλωση των Δαλάι.