07/04/2023
Gladiators 15 13 11 17 - 56 -
Greek Freaks 13 16 8 12 - 49 -

Με την αύρα του coach P!

Έχοντας τον Γιώργο Πρίτσο στον πάγκο τους, οι Gladiators επικράτησαν των Greek Freaks στο Athens Sports Hall και "κλείδωσαν" την δεύτερη θέση στην regular season της Evolution League.

Σαν πραγματικοί "Μονομάχοι" μπήκαν στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι, αφού με πρωταγωνιστές τους Δ. Πρίτσοζ Τσακίρη και Μισιχρόνη πήραν από νωρίς μια μικρή διαφορά ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει. Απάντησαν με τους Διαθεσόπουλο και Χαλούδη και μείωσαν σε 15-13 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι Freaks συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με εξαιρετικό μπάσκετ και πολυφωνία την επίθεση, κατάφεραν όχι μόνο να παραμείνουν ανταγωνιστικοί, αλλά να προηγηθούν κιόλας 28-29 στο τέλος του ημιχρόνου, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι Gladiators, υπό το βλέμμα του Γιώργου Πρίτσου, είχαν σε τρομερή κατάσταση τον Τσακίρη, όμως η άμυνά τους χρειαζόταν άμεσα βελτίωση.

Στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια με τους "Πειραιώτες" να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα, χάρη στους Χαλούδη, Καρατζή και Σύλλα. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, έβγαλαν σημάδια αντίδρασης στα τελευταία λεπτά και με μπροστάρη τον Τσακίρη και άξιους συμπαραστάτες τους Δ. Πρίτσο και Ντάγκα πήραν και πάλι το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 39-37.

Όντας ψύχραιμοι και καλύτεροι στα σημεία, οι "Μονομάχοι" κατάφεραν να πάρουν δθσκολα τη νίκη με 56-49 και να "κλειδώσουν" την δεύτερη θέση στον τρίτο όμιλο της Evolution League. Ο Τσακίρης ήταν αυτός που ξεχώρισε και πάλι με την απόδοσή του, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Νάννος με τρίποντη "βόμβα" σε κρίσιμο σημείο. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ, αλλά δεν κατάφερναν να κάνουν το... κάτι παραπάνω και ηττήθηκαν δίκαια.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσακίρης με double double και 26 πόντους (6/12 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 11/16 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/36 δίποντα, 5/30 τρίποντα και 13/25 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/45 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 13/29 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ.

Gladiators (Γ. Πρίτσος): Βαταλίδης, Δάσκαλος, Λαδάς 2, Ματθαίου, Μισιχρόνης 9 (1), Νάννος 3 (1), Ντάγκας 3 (1), Δ. Πρίτσος 11 (1), Ρούσσος 2, Τσακίρης 26 (1)

Greek Freaks (Υφαντόπουλος): Διαθεσόπουλος 5, Ιωαννίδης, Καρανδρέας, Καρατζής 7, Καφετζής 2, Σουβλέρης 8 (2), Σύλλας 3 (1), Τσαμπαρλής 4, Υφαντόπουλος 7 (1), Χαλούδης 13

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή του coach P στα παρκέ της διοργάνωσης.