13/12/2022
Aguanile 18 9 24 21 - 72 -
Κέρβεροι 19 7 11 15 - 52 -

Με τη δύναμη της front line η Aguanile!

Βράδυ Τρίτης στο Basketaki Arena η Aguanile υποδέχθηκε τους Κέρβερους για την 7η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Master League. Οι Λατίνοι που είχαν πίεση για το αποτέλεσμα μετά από δύο διαδοχικές ήττες, κατάφεραν να επικρατήσουν σχετικά άνετα με 72-52, πραγματοποιώντας πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο. Οι Κέρβεροι παρουσιάστηκαν με μόλις μια λύση από τον πάγκο και έμειναν από δυνάμεις, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την 6η τους φετινή ήττα στο πρωτάθλημα. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τους Κέρβερους να ξεκινούν καλύτερα και την Agua να ισορροπεί την κατάσταση στη συνέχεια. Λαρεντζάκης (8π.), Ντάγκας (6π.) και Παντελής (5π.) σκόραραν για τους φιλοξενούμενους, ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν κυρίως με Αξαμπανόπουλο (6π.) και Σιαμπλή (6π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-19.

Πλήρης εναλλαγή του σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο και το επιμέρους σκορ να γράφει 9-7. Ρουκουνάκης (4π.), Αξαμπανόπουλος (3π.) και Συκαράς (2π.) πέτυχαν τους λιγοστούς πόντους των Λατίνων που πέρασαν μπροστά λίγο πριν την ανάπαυλα, ενώ οι Κέρβεροι απάντησαν με Λαρεντζάκη (3π.), Παντελή (2π.) και Χυτά (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 27-26.

Μετά την ανάπαυλα οι Λατίνοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το μεγάλο τους πλεονέκτημα στην front line, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με 24-11. Ο μετέπειτα Betsson mvp Αξαμπανόπουλος (10π.) ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Ρουκουνάκη (4π.), Συκαρά (4π.), Σιμιτσόπουλο (4π.) και Σιαμπλή (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Κέρβεροι βρήκαν λύσεις επιθετικά από τους Παντελή (6π.) και Χυτά (5π.), όμως βρέθηκαν απότομα στο -14. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 51-37.

Η Agua διαχειρίστηκε δίχως προβλήματα το υπέρ της προβάδισμα. Με το δίδυμο των Αξαμπανόπουλου (6π.) και Ρουκουνάκη (6π.) να είναι και πάλι ασταμάτητο κάτω από το καλάθι, οι Λατίνοι ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς στο +20 και επικράτησαν χωρίς άγχος. Οι Κέρβεροι δεν τα παράτησαν και προσπάθησαν βελτιώσουν την εικόνα τους με τους Ντάγκα (9π.), Λαρεντζάκη (3π.) και Χυτά (2π.) να ξεχωρίζουν στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, η Aguanile είχε 28/51 δίποντα, 3/13 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 5 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Κέρβεροι είχαν 8/23 δίποντα, 10/45 τρίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Αξαμπανόπουλος με 25 πόντους και double-double, έχοντας 8/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 6/8 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη και 3 μπλοκ σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Παντελής με 13 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε ήταν αλάνθαστος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Aguanile (Γκέγκιος) : Αξαμπανόπουλος 25 (1), Γκέγκιος 2, Μπέης 3 (1), Ρουκουνάκης 16, Σιαμπλής 12, Σιμιτσόπουλος 6, Συκαράς 8.

Κέρβεροι (Συλιγνάκης) : Λαρεντζάκης 14 (4), Μπέλσης, Ντάγκας 15 (3), Παντελής 13 (2), Συλιγνάκης 1, Χυτάς 9 (1).

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα και το buzzer beater του Γκέγκιου στο φινάλε της 1ης περιόδου !