01/10/2022
Digeders BC 14 20 9 6 - 49 -
Frigo Driver 15 20 12 9 - 56 -

Με την δύναμη της ρακέτας οι Frigo Driver!

Την πρώτη τους νίκη στον πρώτο όμιλο της D2-League πήραν χθες στο κλειστό του Περιστερίου οι Frigo Driver, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους Digethers με 49-56!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Frigo Driver να προηγούνται με 14-15, χάρη σε 6 πόντους του Μαθιού, 4 του Χρήστου Παπαδάκη και 4 του Μιχαλακάκου. Ο Πατεράκης με 5 πόντους, ο Τσούλος με 4 και ο Αλιμπέρτης με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Μιχαλακάκου, 4 του Μαθιού και 4 του Νίκου Παπαδάκη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 34-35! Το σκορ του πρώτου μέρους, 34-35, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Digethers ο Αλιμπέρτης με τρίποντο από το κέντρο, ενώ νωρίτερα δύο τρίποντα είχε ο Πατεράκης, ένα ο Τσούλος και 6 πόντους ο Αγγελάκης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Frigo Driver είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 5 πόντους του Μιχαλακάκου, 4 του Χρήστου Παπαδάκη και 3 του Μάθιου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 43-47. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, με τον Τσούλο να σκοράρει 4 πόντους και τον Παπαδόπουλο 3. Σκορ τρίτης περιόδου 43-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Frigo Driver διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Χρήστο Παπαδάκη, Λουκατάρη, Νίκο Παπαδάκη, Μιχαλακάκο και Μαθιό, έφτασαν στη νίκη με 49-56. Δεν μπόρεσαν στο φινάλε του ντέρμπι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Τσούλου και Θεοδώρου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 14/39 δίποντα και 6/35 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 13/32 βολές, 20/53 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Digethers ο Τσούλος με 15 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των Frigo Driver ο Μαθιός με 14 πόντους (double-double), έχοντας 6/11 βολές και 4/9 δίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Digethers (Αλιμπέρτης): Τσούλος 15 (1), Αγγελάκης 6, Ζορμπάς, Αλιμπέρτης 6 (2), Ζωγράφος, Θεοδώρου 6, Παπαδόπουλος 3, Πατεράκης 11 (3), Στέκας 2, Τοπούζ

Frigo Driver (Παπαδάκης Χ.): Γκότσης, Καπετανάκης, Λουκατάρης 2, Μαθιός 14, Μιχαλακάκος 16 (1), Μπόζας 2, Παπαδάκης Χ. 15, Παπαδάκης Ν. 6, Ροδάκης 1

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!