09/05/2023
Uncle Drew 19 20 17 21 - 77 -
Philadelphia Sfihters 19 19 11 18 - 67 -

Με την εμπειρία του ο "Θείος"!

Δύο στα δύο για τον Uncle Drew στον πρώτο όμιλο της Summer Master League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισε τους Philadelphia Sfihters με 77-67 στο Basketaki Arena, με τους ηττημένους πάντως να αφήνουν καλές εντυπώσεις παρά το αρνητικό αποτέλεσμα!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 19-19. Για τους Philadelphia Sfihters 8 πόντους είχε ο Νικολός και 7 ο Ψαλτάκης, ενώ για τους γηπεδούχους από 4 πόντους πέτυχαν οι Αγγελογιαννόπουλος, Πούρος και Μπονάτσος.

Στην δεύτερη περίοδο ο Uncle Drew επέβαλε τον δικό του ρυθμό και με 8 πόντους του Στρατηγαρέα, δύο τρίποντα του Ελευθεριάδη και άλλα δύο του Κάρμα, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 35-25! Άμεσα ήρθε η απάντηση από τους γηπεδούχους, αφού με 4 πόντους του Λουπέτη, 4 του Ψαλτάκη, άλλους 4 του Ψαρρά και τρομερό buzzer beater του Νικολού πίσω από το κέντρο, πλησίασαν στον πόντο, 39-38!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πούρος πήρε μπρος και με 12 δικούς του πόντους και 5 του Μπονάτσου, έδωσαν στον "Θείο" προβάδισμα 7 πόντων, 56-49. Τους Philadelphia Sfihters κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Νικολός και Ψαλτάκης με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 56-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Uncle Drew είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και με δράστες στην επίθεση τους Κάρμα, Πούρο, Ελευθεριάδη και Jay Jay, έφτασε δίκαια στη νίκη με 77-67. Για την ομάδα από την Νέα Φιλαδέλφεια στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Ψαλτάκης, Νικολός και Ψαρράς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/14 βολές, 25/54 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/13 βολές, 25/59 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Betsson mvp του Uncle Drew ο Πούρος με 22 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 8/11 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Philadelphia Sfihters ο Νικολός με 23 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές, 6/9 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Uncle Drew (Μπονάτσος): Nioniovic, Αγγελογιαννόπουλος 4, Ελευθεριάδης 9 (3), Κάρμας 19 (2), Μπονάτσος 9, Πούρος 22, Στρατηγαρέας 10, Jay Jay 4

Philadelphia Sfihters (Θεοδωρόπουλος Ν.): Θεοδωρόπουλος Α. 2, Θεοδωρόπουλος Ν., Ιωάννου, Κοβάνης, Κούλιος, Λουπέτης 4, Νικολός 23 (2), Παπαδόπουλος 4, Ρήγκος 2, Ψαλτάκης 26 (1), Ψαρράς 6

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!