23/05/2022
Black Mamba 13 28 20 12 - 73 -
New World Fix 24 17 18 22 - 81 -

Με την εμπειρία τους στον τελικό οι Fix!

Την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Basketaki Cup πήραν οι New World Fix, καθώς στον πρώτο χρονικά ημιτελικό, κέρδισαν δύσκολα το Black Mamba με 73-81 και θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους με τους Στιφάδο Bulls για την κούπα!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι New World Fix στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Σιάποντη, 5 του Diallo, 5 του Μπερδεμπέ, 4 του Ζωιτού και τρίποντο του Μυλωνά, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 14 πόντων, 9-23. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 13-24, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Δέδες μέσα από την ρακέτα, φτάνοντας τους 7 πόντους, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Χιμντάν, Μπολοτάκης και Μονέος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Black Mamba ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με τους Μαρίτσα, Δέδε και Χιμντάν να σκοράρουν από 6 πόντους ο καθένας και τον Μονέο να συνδράμει 5, επέστρεψε από το -14 και βρέθηκε στο +8, 41-33, 1:00 για την ανάπαυλα. Πρόλαβαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι να φέρουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 41-41, με τον Λογγίτση να σκοράρει 7 πόντους και τους Σιάποντη – Μυλωνά να ευστοχούν από την περιφέρεια.

Το πιο ισορροπημένο δεκάλεπτο του ημιτελικού ήταν το τρίτο, εκεί όπου με 7 νέους πόντους του Μονέου, 6 του Μπολοτάκη και τρίποντα των Μαρίτσα – Φώτογλου, το συγκρότημα του Μπασδάνη προηγούταν με 61-59. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και σε εκείνο το διάστημα η ομάδα του Γαλανού, με τον Σιάποντη να πετυχαίνει 7 πόντους και τους Λογγίτση – Diallo να έχουν από 4 έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 61-59!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New World Fix έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Σιάποντη, Diallo, Ζωιτό και Μυλωνά, έφτασαν δίκαια στη μεγάλη νίκη με 73-81! Πάλεψε μέχρι το φινάλε το Black Mamba να γυρίσει το ματς από το -6, ωστόσο οι εύστοχες προσπάθειες των Δέδε και Μπολοτάκη δεν του έφταναν.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 23/52 δίποντα και 7/19 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 11/23 βολές, 20/43 δίποντα και 10/25 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος του Black Mamba ο Δέδες με 21 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 βολές και 9/17 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp των New World Fix ο Σιάποντης με 23 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 5/7 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Black Mamba (Μπασδάνης): Φώτογλου 6 (2), Καρυώτης, Μαρίτσας 9 (3), Μπολοτάκης 14, Δέδες 21, Μονέος 14 (2), Χιμντάν 9

New World Fix (Γαλανός): Μπερδεμπές 7, Ζωιτός 14 (1), Λογγίτσης 12 (1), Τσεκουρλούκης, Κανελλόπουλος, Diallo 16, Σιάποντης 23 (5), Κιτσαντάς, Μυλωνάς 9 (3)

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες για 35 λεπτά!