16/10/2019
Paliagoura 16 16 11 23 - 66 -
Somalia Pirates 17 20 16 9 - 62 -

Με την εμπειρία τους τα Paliagoura!

Τα Paliagoura, παρόλο που βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο αρκετές φορές, ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος, παίρνοντας τη νίκη με 66-62 κόντρα στους Σομαλούς Πειρατές.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με εξαιρετικό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση. Η ομάδα του Βελιβασάκη, χάρη στον  ορεξάτο Παπαηλιού προηγήθηκαν με το τέλος του δεκαλέπτου με 17-16. Για τα Paliagoura, 6 πόντους έβαλε ο Θοδωρής Κασκάνης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Σομαλοί συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα τους, αυτή τη φορά χτυπώντας μέσα στο ζωγραφιστό με τον Νικολουζάκη που σημείωσε 8 πόντους, αλλά και από την περιφέρεια με τον Τρανούλη που πρόσθεσε άλλους 7. Έτσι, οι «ροσονέροι» πήγαν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 5 πόντους διαφορά, 37-32. Για το συγκρότημα του Κοντορουχά, 5 πόντους σημείωσε ο Καραγιάννης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το μοτίβο της αναμέτρησης δεν άλλαξε καθόλου. Μπερτσάτος και Τρανούλης το έβλεπαν… βαρέλι και οι Σομαλοί αύξησαν κι άλλο το προβάδισμα τους στους 10, 43-53. Για τους «πράσινους» που δεν μπορούσαν να βρουν το ρυθμό τους, 4 πόντους σημείωσε ο Χρυσανθακόπουλος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο άλλαξαν όλα. Τα Paliagoura, παίζοντας εξαιρετική άμυνα ζώνης και με την τριάδα φωτιά Μούσουρα, Κασκάνη, Χρυσανθακόπουλο να σημειώνει 21 πόντους, έτρεξαν ένα σερί 23-9 και πήραν τη νίκη με 66-62. Για την ομάδα του Βελιβασάκη που… αυτοκτόνησε, Μπρετσάτος και Νικολουζάκης σημείωσαν από 3 πόντους.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Μούσουρας με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Νικολουζάκης με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 22/64 εντός πεδιάς, 4/19 τρίποντα και 18/35 βολές. Πήραν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές τη μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Σομαλοί είχαν 24/76 εντός πεδιάς, 4/24 τρίποντα και 10/20 ελεύθερες βολές. Πήραν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές τη μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 4 τάπες.

Paliagoura(Κοντορουχάς): Τζανάκης, Καραγιάννης 11, Χρυσανθακόπουλος 11, Κασκάνης 27, Κοντορουχάς, Μούσουρας 15, Τομαράς 2.

Somalia Pirates(Βελιβασάκης): Παπαηλιού 5, Στραβοπιεράκος 5, Τρανούλης 19, Πηλιούνης, Μπερτσάτος 16, Σταματέας, Σωτηρόπουλος 2, Νικολουζάκης 13, Ντούλης 2, Σαχάς.

Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας που έδειξαν τα Paliagoura!

Τι δεν μας άρεσε: Το μπλακ άουτ των Πειρατών!