All Blacks 4 17 15 15 - 51 -
Trailers 13 21 20 18 - 72 -

Με τη γνωστή συνταγή οι Trailers !

Με τη γνωστή συνταγή του γρήγορου transition οι Trailers ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο των All Blacks και έφτασαν τις 7 νίκες στον δεύτερο όμιλο της Development 2 League.

Προστατεύοντας αποτελεσματικά το καλάθι τους και με επιθετικό κρεσέντο του Βλάχου (11π.), οι Trailers έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για το ροζ φύλλο. Μονάχα ο Τσαμαλής (4π.) βρήκε το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για λογαριασμό των All Blacks, που ξεκίνησαν κάπως νευρικά το παιχνίδι. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 4-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι All Blacks εμφανίστηκαν βελτιωμένοι επιθετικά, χάρη στους Τσαμαλή (8π.), Χερβατίδη (3π.), Καλλιώρα (4π.) και Σαμαρτζή (2π.), όμως στην άμυνα τα προβλήματα παρέμειναν άλυτα. Οι Trailers διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς, σκοράροντας με πολυφωνία και οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με +13. Σκορ ημιχρόνου, 21-34.

Μετά την ανάπαυλα το επιμέρους σκορ έγραψε 15-20. Τσαλουκίδης (6π.), Σπυρόπουλος (3π.), Τσαμαλής (2π.), Χερβατίδης (2π.) και Σαμαρτζής (2π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με πρωταγωνιστές τους Παπαδόπουλο (10π.) και Βλάχο (5π.), απλοποιώντας σημαντικά την υπόθεση νίκη. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-54.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο, αφού οι έχοντες μόλις 6 παίκτες All Blacks έμειναν από δυνάμεις. Ο Σαμαρτζής (8π.) βελτίωσε σημαντικά την επιθετική εικόνα του, αλλά και της ομάδας του, ενώ οι Trailers επικράτησαν ξανά στο επιμέρους σκορ της περιόδου με το δίδυμο Ν. Σταυριανάκης (7π.) - Βλάχος (6π.) να ξεχωρίζει.

Στο τέλος του αγώνα, οι All Blacks είχαν 16/43 δίποντα, 5/28 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Trailers είχαν 27/60 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Διονύσης Πυριόχος με 7 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ και κανένα λάθος.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ισίδωρος Τσαμαλής με 14 πόντους, έχοντας 6/12 δίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 3 κλεψίματα.

All Blacks (Σαμαρτζής) : Καλλιώρας 6, Σαμαρτζής 12 (2), Σπυρόπουλος 3 (1), Τσαλουκίδης 8, Τσαμαλής 14, Χερβατίδης 8 (2).

Trailers (Σταυριανάκης) : Αντωνίου 2, Βερρας 4, Βλάχος 22, Γεωργούντζος, Ζαφρακόπουλος 7, Παπαδόπουλος 16 (2), Πυριόχος 7, Σταυριανάκης Γ. 2, Σταυριανάκης Ν. 9 (1), Τσιλίδης 3.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.