Reddicolo 18 14 22 13 - 67 -
The Roots 13 12 6 15 - 46 -

Με την... γνωστή συνταγή της επιτυχίας το Red-Dicolo!

Με την γνωστή συνταγή της επιτυχίας (μία πεντάδα), το Red-Dicolo δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στους Roots στο Μαζαράκη και έκανε δέκα τις νίκες του στην Development2 League.

Παρά τις πολλές απουσίες τους, οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα παραγωγικές με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο δεκάλεπτο με 18-13 χάρη στα καλάθια των Μπουλούκο, Τούντα και Γεωργακόπουλο. Από την άλλη μεριά, οι Λουλουργάς και Σοκολάκης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους, "χτυπώντας" από την περιφέρεια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η πεντάδα του Reddicolo κρατούσε το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια της, με τον Ποντικό να συνδέεται με το καλάθι και τον Γεωργακόπουλο να κάνει θραύση στον τομέα των ριμπάουντ. Το δίδυμο Λουλουργά - Σοκολάκη σκόραρε και πάλι από την περιφέρεια, ενώ οι Γούλας και Αργυράκης προστέθηκαν στην λίστα των σκόρερ με το ημίχρονο να λήγει  32-25.

Τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση έβαλαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αφού με ολοκληρωτικό μπάσκετ και επιμέρους σκορ 22-6, εκτόξευσαν την διαφορά στο +23 (54-31). Πρόσωπο του δεκαλέπτου ήταν χωρίς αμφιβολία ο Ποντικός, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Μαφίδη. Τίποτα δεν πήγε καλά για τους Roots, που έχασαν την επαφή με το σκορ και είδαν τον αντίπαλο να ξεφεύγει για τα καλά.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο δεκάλεπτο αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Η πεντάδα του Red-Dicolo δεν άφησε το... πόδι από το γκάζι, έβγαλε ωραίες συνεργασίες και έφτασε με επιβλητικό τρόπο στη νίκη. Οι "άσπροι" δεν θύμισαν την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, σκόραραν με το... σταγονόμετρο και γνώρισαν βαριά ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γεωργακόπουλος με double double και 14 πόντους (5/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/4 βολές, 16 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 22/60 δίποντα, 6/22 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/27 δίποντα, 8/27 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Red-Dicolo (Γεωργακόπουλος): Γεωργακόπουλος 14 (1), Μαφίδης 9 (1), Μπουλούκος 11 (1), Ποντικός 23 (3), Τούντας 10

Roots (Σοκολάκης): Ίντας 2, Αργυράκης 4, Γούλας 11 (4), Λουλουργάς 23 (4), Μπακάλης, Πετσίνης, Σοκολάκης 6 (2)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς καθώς και το δεύτερο ημίχρονο των νικητών.