30/01/2023
Agrinio Tutors 11 15 18 13 - 57 -
Emporio Armani 16 19 14 14 - 63 -

Με την καρδιά του πρωταθλητή οι Armani

Παρά τις πολλές απουσίες που είχαν οι Emporio Armani σε ακόμη ένα παιχνίδι τους και παίζοντας αναγκαστικά με κοντό σχήμα σε όλο το παιχνίδι κατάφεραν και πήραν παλικαρίσια νίκη απέναντι στους πολύ επικίνδυνους Agrinio Tutors.

Ένα μεγάλο ντέρμπι περίμεναν όλοι πριν το παιχνίδι και οι 2 ομάδες θέλησαν να το επιβεβαιώσουν μπαίνοντας πολύ δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Armani ξεκίνησαν με χαμηλό σχήμα λόγω έλλειψης ψηλών και τρέχοντας πήραν γρήγορα διαφορά  6 πόντων.  Ο  Σταμουλάκης  συνδέθηκε με το καλάθι για τους Tutors όμως  η διαφορά παρέμεινε στους 5  πόντους υπερ των Armani για το πρώτο δεκάλεπτο.

Με γρήγορες επιθέσεις ξεκίνησαν οι δύο ομάδες και το δεύτερο δεκάλεπτο και με καλάθια του Σταμουλάκη και τρίποντο του Καστανά ισοφάρισαν 3,30 λεπτά πριν τη λήξη. Όμως οι Armani έδειξαν την ποιότητα τους και με γρήγορους πόντους έπιασαν στον ύπνο τους αντιπάλους τους και προηγήθηκαν με 11 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Γιάννης Τασιούλης έδειξε την εμπειρία του στο τρίτο δεκάλεπτο και καθοδηγώντας την ομάδα του με σκοράρισμα και δημιουργία κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ήρθε όμως ο Καρέτσος και ο Στραβοδήμος με ένα ξέσπασμα στο τέλος του δεκαλέπτου να μειώσουν στους 7.

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι ομάδες έβαλαν μέσα τις αρχικές πεντάδες με σκοπό να ρίξουν την τελευταία ζαριά για τη νίκη. Οι Tutors με πολύ ψυχή στο παιχνίδι τους έσφιξαν την άμυνα τους και έριξαν τη διαφορά στους 4, 3 λεπτά πριν τη λήξη. Τα τελευταία λεπτά ήταν ένα θρίλερ για γερά νεύρα με πολλά λάθη και άστοχα σουτ. 50 δεύτερα πριν τη λήξη η Armani αργεί να περάσει το κέντρο του γηπέδου αλλά το άστοχο τρίποντο του Σταμουλάκη δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Οι περσινοί πρωταθλητές Armani με ψυχραιμία στο τέλος κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 57 – 63.

Bettson Mvp της αναμέτρησης  ο Φίλιππος Δάρλας με 11 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα έδειξε πως μπορούν να νικούν οι ομάδες παίζοντας με small ball απέναντι σε ψηλότερους αντιπάλους. Από κοντά οι Αγγέλης με 16, Τασιούλης με 11 και Σβίγγος με 7 έδειξαν την στόφα του πρωταθλητή.

Από τους Tutors o Καραμπέτσος ως κλασσικός σέντερ προσπάθησε να κάνει τη ζημιά με 10 πόντους αλλά και οι μπαρουτοκαπνισμένοι Καρέτσος με 14, Καστανάς με 10, Στραβοδήμος με 10 και Σταμουλάκης με 7 δεν στάθηκαν αρκετοί απέναντι στους αντιπάλους τους.

Τι μας άρεσε:  Οι Emporio Armani προσπάθησαν από την αρχή να χτυπήσουν με όπλο την ταχύτητα και τα κατάφεραν παρά την έλλειψη κλασσικών ψηλών.

Τι δε μας άρεσε: Οι Tutors μπορούν να κερδίσουν κάθε αντίπαλο στην καλή τους μέρα, όταν όμως εκνευρίζονται στο παιχνίδι τους, χάνουν τον έλεγχο.

AGRINIO TUTORS:  (Κώστας Καρέτσος)  Αθανίτης, Βαρδουλάκης 4, Διδασκάλου 2, Καρέτσος 14 (2), Καστανάς 10 (2), Στραβοδήμος 10, Σταμουλάκης 7, Καραμπέτσος 10.

EMPORIO ARMANI: (Νίκος Σβίγγος): Κάππας, Κοκοτός 1, Μπαλωμένος 9 (1), Πατούλας 8, Σβίγγος 7 (1), Αγγέλης 16, Δάρλας 11, Τρίκας, Παπαδάκης, Τασιούλης 11 (3).