09/02/2022
Reload 17 16 24 16 - 73 -
War Gamers 27 27 11 9 - 74 -

Με την καρδιά του πρωταθλητή οι War Gamers!

Τι κι αν αγωνίστηκαν χωρίς κλασικό «ψηλό», τι κι αν έπαιζαν κόντρα στους πολύ δυνατούς Reload, οι War Gamers πήραν ρεβάνς από την ομάδα του Περιβολάρη, αφού την κέρδισε με 74-73 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο κλειστό του Κολωνού.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να είναι τρομερά εύστοχες. Αυτό αποτυπώνεται και στο υψηλό 27-17 που ήταν το σκορ της περιόδου με τους War Gamers να προηγούνται με τους Διαμαντή και Πάτερο να σημειώνουν από 7 πόντους. Για τους Reload, 7 έβαλε ο Τάκης Πανταζής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι War Gamers συνέχισαν να το βλέπουν… βαρέλι από την περίμετρο. Με τον Καραγιάννη να σημειώνει 8 πόντους και τους Προσελέντη και Πάτερο να ευστοχούν από μακριά οι πρωταθλητές έτρεξαν ένα επιμέρους 27-16 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο συν 21, 54-33. Για τους Reload 7 πόντους έβαλε ο Βεργόγιαννης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Περιβολάρη αντέδρασε. Με όπλο την καλή άμυνα αλλά και τις σωστές επιθέσεις, οι Reload κατάφεραν να μειώσουν στους 8, 65-57 με τους Πανταζή και Δακουτρό να σκοράρουν στην επίθεση. Για τους War, που είχαν κολλήσει επιθετικά σκόραρε ο Γιαννόπουλος και έδινε «ανάσες» στην ομάδα του.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους Reload να μην εγκαταλείπουν το ματς. Με μεγάλα σουτ του Δακουτρού και του Βεργόγιαννη, οι «κίτρινοι» μείωσαν στους 2, 74-72. Ο Διαμαντής αστόχησε σε 2 βολές στα τελευταία 8, ο Πανταζής κέρδισε φάουλ στα 0,5” και βάζοντας 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 74-73 μη μπορώντας να στείλει το ματς στην παράταση.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Γιαννόπουλος με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φρατζέσκος Κοσμίδης με 6 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 λάθη.

Συνολικά οι Reload είχαν 29/75 εντός πεδιάς, 5/24 τρίποντα και 10/21 βολές. Πήραν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα, έκαναν 3 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη οι νικητές είχαν 25/70 εντός πεδιάς, 14/39 τρίποντα και 10/17 βολές. Πήραν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα, έκαναν 4 λάθη και 3 τάπες.

Reload (Περιβολάρης): Ορέστης 12, Λουφόπουλος 2, Τριχιάς 9, Δακουτρός 17, Σούλτης, Πανταζής 16, Καραγκούνης, Κοσμίδης 6, Βρέλλης 2, Βεργόγιαννης 9.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Γιαννόπουλος 16, Προσελέντης 6, Παρίσος, Λαζαράκος 2, Καραγιάννης 22, Διαμαντής 13, Θεοφανόπουλος 3, Ρίπης, Πάτερος 12.

Τι μας άρεσε: Το τρομερό ντέρμπι που είδαμε ανάμεσα σε δύο ομάδες που μπορούν να πάρουν την κούπα στο τέλος της χρονιάς!

Τι δεν μας άρεσε: Οι τραυματισμοί των Βρέλλη και Ρίπη.