26/09/2020
Bobeeres 13 16 11 4 - 44 -
Kavlanta Hawks 4 12 8 10 - 34 -

Με την κλασσική τους δύναμη οι Bobeeres!

Δύο στα δύο για τους Bobeeres στον 30 όμιλο του Basketaki Cup, καθώς επικράτησαν εύκολα των Kavlanta Hawks με 44-34 στο Basketaki Arena, οπότε την τελευταία αγωνιστική θα διεκδικήσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση κόντρα στην Αγανάκτηση.

Με όπλο την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Ρίπη και Αντωνόπουλο με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, οι Bobeeres προηγήθηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης με 13-4. Μοναδικός διασωθέντας για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά ήταν ο Αναστασίου, πετυχαίνοντας και τους 4 πόντους της ομάδας του.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους πράσινους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 29-16, έπειτα από 6 πόντους του Αρβανιτέλλη και 4 του Αντωνόπουλου. Τους Kavlanta Hawks κράτησε όρθιους σε εκείνο το διάστημα ο Νικολάκος, σημειώνοντας 7 πόντους.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα των Τσίτουρα – Παπαμικρούλη έφτασε στο +20, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +16, 40-24, με τους Καββαδία, Σακελλαράκη, Αρβανιτέλλη, Ξουράφη και Μπερντέλη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο τα Γεράκια, παρά τα δίποντα των Παπαδημητρόπουλου, Αλεβίζου, Ιωαννίδη και Λιώδη. Σκορ τρίτης περιόδου 40-24!

Με την διαφορά στους 16, 40-24, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Μενίδι και έτσι οι Bobeeres έφτασαν εύκολα στη νίκη με 44-34, μετά από 3 πόντους του Αρβανιτέλλη. Για τους Kavlanta Hawks στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Αλεβίζος και Νικολάκος με 4 πόντους έκαστος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/22 βολές, 18/46 δίποντα και 0/15 τρίποντα. Πήραν 58 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 23 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/12 βολές, 14/56 δίποντα και 0/17 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος για τους Bobeeres ο Ρίπης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές και 4/9 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Kavlanta Hawks ο Κανελλόπουλος με 2 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα, ενώ πήρε 12 ριμπάουντ και έκανε 3 λάθη.

Bobeeres (Παπαμικρούλης  – Τσίτουρας): Σακελλαράκης 4, Αντωνόπουλος 8, Αρβανιτέλλης 13, Ρίπης 10, Αγγελακόπουλος Κ., Αγγελακόπουλος Σ., Μπερντέλης 2, Ξουράφης 3, Καββαδίας 4

Kavlanta Hawks (Τσαντές): Λιώδης 4, Κανελλόπουλος 2, Νικολάκος 11, Ιωαννίδης 4, Αναστασίου 4, Τζώρτζης, Παπαδημητρόπουλος 3, Αλεβίζος 6

Τι μας άρεσε: Ο έλεγχος του αγώνα από τους Bobeeres σε όλη την διάρκειά του!