09/03/2023
Hoopers BC 11 15 16 17 - 59 -
The Jokers 18 18 11 14 - 61 -

Με την ψυχή στο στόμα οι Jokers!

Την παραμονή τους στην Master League εξασφάλισαν το βράδυ της Πέμπτης οι Jokers, καθώς στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου κέρδισαν δύσκολα τους Hoopers με 59-61.

Από πολύ νωρίς οι Jokers πήραν το τιμόνι στα χέρια τους, καθώς με 10 πόντους του Πανόπουλου και 8 του Καραγιαννίδη, προηγήθηκαν με 11-18! Ο Μεντζέλος με 6 πόντους και ο Λιόκας με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 6 πόντους του Πανόπουλου, 4 του Κηρύκου και βοήθειες των Καραγιαννίδη - Κωστελέτου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 26-36! Τους Hoopers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 9 πόντοι του Ματθαίου και οι 4 του Μεντζέλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με 4 πόντους του Μεντζέλου και με τους Καραλή, Ματθαίο και Τσεκούρα να συνδράμουν από 3 πόντους ο καθένας, μείωσαν στους 5, 42-47. Το συγκρότημα του Χατζημιχαήλ διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι Κωστελέτος (4π), Πανόπουλος (4π) και Απτόσογλου (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 42-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Jokers άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Πανόπουλο, Κηρύκο και Κωστελέτο, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 59-61. Για τους Hoopers στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Μεντζέλος, Λιόκας και Ματθαίος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/22 βολές, 13/55 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 17/27 βολές, 13/26 δίποντα και 6/29 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Hoopers ο Μεντζέλος με 21 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 8/17 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των Jokers ο Κωστελέτος με 9 πόντους, έχοντας 3/3 βολές και 3/8 δίποντα. Πήρε 21 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες.

Hoopers (Τσεκούρας): Λιαράκος 5, Λιόκας 9 (2), Καραλής 6 (1), Ματθαίος 15 (1), Μεντζέλος 21 (1), Λυγερός, Τσεκούρας 3 (1)

Jokers (Χατζημιχαήλ): Καραγιαννίδης 12 (1), Πανόπουλος 28 (3), Απτόσογλου 3 (1), Κωστελέτος 9, Πάτσης, Τζιτζογλάκης, Κηρύκος 7 (1), Μενουδάκος 2, Μαρουλάκης

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του αγώνα!