16/10/2022
Αμφιδέξιοι 25 14 17 22 - 80 -
Σοποτό B.C. 13 10 15 12 - 50 -

Με την περιφέρειά τους οι Αμφιδέξιοι!

Ποδαρικό με το δεξί για τους Αμφιδέξιους στο πρωτάθλημα, καθώς στην πρεμιέρα της Master League κέρδισαν εύκολα με 80-50 το Σοποτό στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Αμφιδέξιοι στο παιχνίδι, καθώς με 4 τρίποντα του Στουρνάρα, 2 του Ρίζου και 5 πόντους του Γεωργόπουλου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 25-13. Οι Χριστοδουλόπουλος - Σοφιανόπουλος με 4 πόντους έκαστος ήταν αυτοί που τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα έμμεσο τρίποντο είχε ο Κουτσουρής.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 πόντους του Ρίζου, 4 του Γεωργόπουλου, τρίποντο του Στουρνάρα και καλάθι του Τζαβέλλα, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +20, 39-19. Το μόνο που κατάφερε το Σοποτό ήταν να μειώσει στους 16, 39-23, με τον Καραγιώργο να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Καραγιάννη να ευστοχεί από την περιφέρεια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Αμφιδέξιοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με τους Τζαβέλλα, Ρίζο και Κλάδη να πετυχαίνουν από 5 πόντους ο καθένας, έφτασαν μέχρι και στο +25, 55-30, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +20, 58-38. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να πλησιάσουν τον αντίπαλο, παρά τους 7 πόντους του Σοφιανόπουλου και τα τρίποντα των Καραγιάννη - Κουτσουρή. Σκορ τρίτης περιόδου 58-38!

Με την διαφορά στους 20, 58-38, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έτσι οι Αμφιδέξιοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 80-50, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Κοκόση, Γεωργόπουλου, Ρίζου, Στουρνάρα και Κλάδη. Για το Σοποτό στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σοφιανόπουλος και Χριστοδουλόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 1/3 βολές, 17/36 δίποντα και 15/42 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 7 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/11 βολές, 12/28 δίποντα και 6/35 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Betsson mvp των Αμφιδέξιων ο Γεωργόπουλος με 21 πόντους (double-double), έχοντας 9/14 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για το Σοποτό ο Σοφιανόπουλος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 4/5 δίποντα και 3/12. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Αμφιδέξιοι (Ρίζος): Κοκόσης 3 (1), Στουρνάρας 18 (6), Κλάδης 7 (1), Τζαβέλλας 7, Ρίζος 24 (6), Γεωργόπουλος 21 (1)

Σοποτό (Κουτσουρής): Χριστοδουλόπουλος 9, Χουλιάρας 2, Σοφιανόπουλος 19 (3), Κουτσουρής 6 (1), Καραγιάννης 6 (2), Καραγιώργος 8

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Αμφιδέξιων από την περιφέρεια!