29/06/2023
Deportivo Faliro 24 13 22 15 - 74 -
Black Dragons 13 20 22 15 - 70 -

Με την πληρότητα το 1-0 της Deportivo Faliro!

Μετά κόπων και βασάνων πήρε προβάδισμα πρόκριση στo Final Four της Summer Master League η Deportivo Faliro, καθώς στον πρώτο προημιτελικό λύγισε δύσκολα τους 6 Black Dragons με 74-70 στο Athens Sports Hall!

Αν και μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, η Deportivo Faliro κατάφερε να πάρει από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 24-13, χάρη σε 5 πόντους του Κριεκούκη, 5 του Κομνηνού, 4 του Κακαλέτρη και 4 του Μαρούσου. Ο Σιάποντης με 5 πόντους και ο Ανδρεάδης με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Black Dragons βρήκαν τα πατήματά τους και με 6 πόντους του Μπακούρου, 5 του Ανδρεάδη και 5 του Παγώνη, κατάφεραν από το 27-13 να πλησιάσουν στους 4, 37-33! Τους γηπεδούχους έστειλαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού οι 4 πόντοι του Μαρούσου, ενώ από ένα τρίποντο είχαν οι Κομνηνός και Τσάβαλος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 8 πόντους του Νικολαΐδη, 8 του Ανδρεάδη και δύο τρίποντα του Σιάποντη, πήραν διψήφια διαφορά 10  πόντων, 37-47. Άμεσα ήρθε η απάντηση από την παρέα του Μαρινάκη, αφού με τον Κακαλέτρη να σκοράρει 10 πόντους και τον Κριεκούκη να τον ακολουθεί με 8, προσπέρασε και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 59-55!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Deportivo Faliro άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Χατζόγλου, Μαρούσο και Παπαγεωργίου, έφτασε δύσκολα στη νίκη με 74-70. Για τους "Δράκους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Ανδρεάδης με τους 5 πόντους που πέτυχε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/14 βολές, 24/48 δίποντα και 6/35 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/6 βολές, 21/42 δίποντα και 8/29 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp της Deportivo Faliro ο Κακαλέτρης με 14 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 7/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Black Dragons Σιάποντης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Γαρμπής 8 (1), Κακαλέτρης 14, Μαρινάκης, Κομνηνός 8 (2), Κριεκούκης 13 (2), Μαρούσος 12, Ναυπλιώτης 2, Παπαγεωργίου 3, Τσάβαλος 6 (1), Χατζόγλου 8

Black Dragons (Αθανασιάδης): Ανδρεάδης 22 (3), Θεόδοτος 2, Αθανασιάδης, Μπακούρος 10 (1), Νικολαΐδης 12, Παγώνης 9 (1), Σιάποντης 15 (3)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!