06/07/2022
Gran Camaria 12 19 12 7 - 50 -
Lasson BC 12 18 13 8 - 51 -

Με την ψυχή στο στόμα η Lasson!

Το εισιτήριο για τους 16 της Summer D2-League πήρε χθες το βράδυ η Lasson, καθώς στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς για τους “32” λύγισε τα Gran Camaria με 50-51 και στην επόμενη φάση θα βρει στον δρόμο της την Cosa Nostra!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Lasson στο παιχνίδι, καθώς με 4 πόντους του Ντίσιου και βοήθειες των Τσουμπαρόπουλου, Μανίκα και Σύλλα, προηγήθηκε με 2-10 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τους Γιώργο Τσακανίκα, Κουντούρη και Γουναρίδη να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 12-12!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 11 συνεχόμενους πόντους του Κουντούρη τα Gran Camaria βρέθηκαν μέχρι και στο +4, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου, 31-30. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Σύλλα, οι 4 του Φώτη Καραμπά και το τριποντάκι του Κοντονάτσιου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Lasson ανέβασε εκ νέου στροφές και με 4 πόντους του Φώτη Καραμπά και τρίποντο του Μανίκα, ξέφυγε στους 9, 32-41, 3:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, για ακόμη μια φορά η παρέα του Βακαλόπουλου βρήκε άμεσα τρόπο να απαντήσει και με τους Χρυσίνα, Αθανασίου και Γουναρίδη να πετυχαίνουν από 3 πόντους έκαστος, ισοφάρισε σε 43-43, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με την “Αρκούδα” να επικρατεί με 50-51, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σύλλα, Ντίσιου και Κολλάρου. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κουντούρης, Γιώργος Τσακανίκας και Γουναρίδης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/25 βολές, 14/45 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 6/21 βολές, 18/53 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος για τα Gran Camaria ο Κουντούρης με 18 πόντους, έχοντας 5/9 βολές, 2/6 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp της Lasson ο Ντίσιος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/8 βολές και 5/12  δίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι.

Gran Camaria (Αθανασίου):  Τσακανίκας Γ. 10, Γουναρίδης 11, Σακελλαρίου 1, Βακαλόπουλος,  Αθανασίου 5, Κουντούρης 18 (3), Τσακανίκας Α. 2, Χρυσίνας 3

Lasson (Καραμπάς Φ.): Τσουμπαρόπουλος 4, Κρητικός 5, Καραμπάς Φ. 8, Μανίκας 7 (1), Νικηταΐδης, Κοντονάτσιος 5 (1), Σύλλας 9 (1), Καραμπάς Α., Κολλάρος 2, Ντίσιος 11

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες για 40 λεπτά!