05/10/2021
Hood BC 7 9 16 10 5 47 -
Limoges 14 8 14 6 9 51 -

Με την ψυχή στο στόμα η Limoges!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες των λεπτομερειών, η Limoges κέρδισε την Hood στην παράταση με 47-51 και επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών, αφήνοντας παράλληλα τον αντίπαλο χωρίς νίκη μετά την ολοκλήρωση της τρίτης αγωνιστικής της Elite League!

Καλύτερη εμφανίστηκε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Limoges, καθώς με 6 πόντους του Παπαδόπουλου και 4 του Δαβιλά, προηγήθηκε με 2-12, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 7, 7-14, μετά από 5 πόντους του Σολδάτου και 2 του Μπέσιου.

Στην δεύτερη περίοδο η Hood βρήκε τα πατήματά της και με 5 πόντους του Χαριτόπουλου και καλάθια των Σολδάτου – Πρωτόγερου, πλησίασε στο καλάθι, 14-16, 4:30 για την ανάπαυλα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 16-22, χάρη σε τρίποντο του Σταμάτη και δίποντα των Σαμπάνη – Καραμούζα.

Με 4 πόντους τους Σωτηρόπουλου και 4 του Σιφναίου, οι Λιμουζό έχτισαν εκ νέου διψήφια διαφορά 12 πόντων στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, 16-28. Ωστόσο, το συγκρότημα του Πατσάκα δεν άφησε τον αντίπαλο να ξεφύγει και με 7 πόντους του Λαύκα, 4 του Πρωτόγερου και τρίποντο του Γιάτσε, μείωσε στους 4, 32-36!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς και στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου δύο ομάδες να μπόρεσαν να λύσουν τις διαφορές τους και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, 42-42. Για την Hood στο τελευταίο δεκάλεπτο ξεχώρισε ο Λαύκας με 6 πόντους, ενώ για την ομάδα του Ευριπιώτη ο Δαβιλάς με 4.

Με καλάθια των Λαύκα και Στεφόπουλου, οι Χουντιανοί προηγούνταν με 46-43, 100″ για το φινάλε. Ωστόσο, ο Δαβιλάς έβγαλε το όπλο του στο φινάλε της αναμέτρησης και με 5 δικούς του πόντους, οδήγησε την Limoges στη νίκη με 47-51!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/13 βολές, 17/57 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 7/18 βολές, 19/51 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Hood ο Λαύκας με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές και 7/15 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 4 τάπες. Κορυφαίος της Limoges ο Δαβιλάς με 14 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 5/10 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Hood (Πατσάκας): Σολδάτος 10 (1), Γιάτσε 3 (1), Πρωτόγερος 6, Λαύκας 15, Στεφόπουλος 4, Μπέσιος 2, Milicevic, Χαριτόπουλος 7 (1)

Limoges (Ευριπιώτης): Αναστόπουλος, Δαβιλάς 14 (1), Σωτηρόπουλος 4, Σιφναίος 5, Καραμούζας 4, Σαμπάνης 4, Σταμάτης 3 (1), Τσατσάνης 4, Παπαδόπουλος 11, Δακουτρός, Βασιλόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε της συνάντησης!