23/11/2022
Lobsters BC 10 12 11 10 - 43 -
Αλκοολικός Αστέρας 6 5 17 20 - 48 -

Με την ψυχή στο στόμα ο Αλκοολικός Αστέρας!

Δεύτερη συνεχόμενη και πέμπτη συνολικά νίκη για τον Αλκοολικό Αστέρα στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς για την όγδοη αγωνιστική κέρδισε δύσκολα τους Lobsters με 43-48 και τους ανάγκασε στην δεύτερη φετινή τους ήττα!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Αλκοολικός Αστέρας στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Παπακωνσταντίνου προηγήθηκε με 0-6 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με δύο τρίποντα του Τρικαλιώτη και βοήθειες των Λαδά - Χατζίδη, προσπέρασαν με 10-6!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Lobsters και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 5 πόντους του Λαδά, 3 του Αποστολάκου και τρίποντο του Μπάρλα, έχτισαν διψήφια διαφορά 13 πόντων, 22-9. Το σκορ του πρώτου μέρους, 22-11, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Πιτσιλλός, ενώ νωρίτερα ο ίδιος είχε πετύχει άλλους 3 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Πανταζή ξύπνησε και με 9 πόντους του Πρωτόπαπα και τρίποντα των Αντωνόπουλου - Φουρνογεράκη, πλησίασε στο καλάθι, 30-28. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους ερυθρόλευκους στο +5, 33-28, χάρη σε δύο ακόμη τρίποντα του Τρικαλιώτη και 3 πόντους του Λαδά. Σκορ τρίτης περιόδου 33-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Φουρνογεράκης πήρε μπρος και με 13 δικούς του πόντους και βοήθειες των Σκλάβου, Πιτσιλλού και Αντωνόπουλου, οδήγησαν τον Αλκοολικό Αστέρα στην μεγάλη νίκη με 43-48. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι γηπεδούχοι να κρατήσουν το προβάδισμα, ωστόσο ξέμειναν από δυνάμεις και έτσι δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Λαδά και Κοντάκου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/21 βολές, 8/34 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/14 βολές, 13/35 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν αλλά τόσα λάθη.

Πολυτιμότερος των Lobsters ο Λαδάς με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 5/14 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp του Αλκοολικού Αστέρα ο Παπακωνσταντίνου με 6 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, ενώ πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Lobsters (Ραχμάν): Λαδάς 13, Αποστολάκος 3, Κοντάκος 2, Μπάρλας 8, Ραχμάν 1, Χατζίδης 4, Τρικαλιώτης 12 (4)

Αλκοολικός Αστέρας (Πανταζής): Σκλάβος 3 (1), Αντωνόπουλος 5 (1), Φουρνογεράκης 16 (3), Αργύρης, Παπακωνσταντίνου 6, Τσαμακίδης, Τσομπανέλλης, Πιτσιλλός 9, Πρωτόπαπας 9

Τι μας άρεσε: Τόσο η μαχητικότητα των Lobsters, όσο και η πληρότητα του Αλκοολικού Αστέρα!