06/04/2022
Flying Circus 14 15 17 23 6 75 -
Transporters 24 7 22 16 10 79 -

Με την ψυχή στο στόμα οι Transporters!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, οι Transporters λύγισαν στο έξτρα πεντάλεπτο τους Flying Circus με 75-79 για την 17η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Development League!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Transporters στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Μαργαρίτη, 6 του Θεοδωρόπουλου και τρίποντα των Πιπέρου – Βαβούδη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 14-24. Ο Αλεξάκης με 10 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Κάκιας και Λαγκάδας.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 6 πόντους του Κάκια, 4 του Αλεξάκη και τρίποντο του Μαρίνη, οι Flying Circus μείωσαν από τους 12 στο καλάθι, 29-31. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Μαργαρίτης, Βαβούδης και Θοδωρής Γκέος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες τα πήγαν περίφημα στο επιθετικό κομμάτι, με τους Transporters να προηγούνται με 46-53, χάρη σε 8 νέους πόντους του Μαργαρίτη, 4 του Κοσμίδη και τρίποντο του Πιπέρου. Την παρέα του Πιπιλή κράτησαν κοντά στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο οι Κάκιας και Σωτηρόπουλος με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα, ενώ ένα έμμεσο τρίποντο έβαλε ο Λαγκάδας. Σκορ τρίτης περιόδου 46-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Flying Circus έβγαλαν περισσότερο πάθος για τη νίκη και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σωτηρόπουλο με 11 πόντους, αλλά και βοήθειες των Κάκια – Πιπιλή, προηγούταν με 69-65, 1:00 για την λήξη. Ωστόσο, ο Θοδωρής Γκέος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με 4 δικούς του πόντους, έστειλε το ματς στην παράταση, 69-69, ενώ νωρίτερα 5 πόντους πέτυχε ο Μαργαρίτης, ο οποίος έχασε δύο βολές 1,5 για το τέλος, χάνοντας τη μεγάλη ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του!

Στην παράταση οι Transporters πήραν πιο σωστές επιλογές στην επίθεση και με δράστες τους Κοσμίδη, Πιπέρο, Θεοδωρόπουλο και Θοδωρή Γκέο, έφτασαν στη νίκη με 75-79. Χωρίς καλάθι εντός πεδιάς έμειναν οι γηπεδούχοι στην παράταση, με τους Σωτηρόπουλο, Κάκια και Αλεξάκη να ευστοχούν από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/23 βολές, 20/59 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/25 βολές, 24/62 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 25 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Flying Circus ο Κάκιας με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές και 8/17 δίποντα. Μάζεψε 24 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 5 λάθη. Betsson mvp των Transporters ο Κοσμίδης με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 4/8 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Flying Circus (Πιπιλής): Λαγκάδας 6, Σωτηρόπουλος 20 (4), Αλεξάκης 18 (2), Μαρίνης 7 (1), Κάκιας 20, Πιπιλής 4

Transporters (Γκέος Θ.): Γκέος Χ. 2, Θεοδωρόπουλος 8, Βαβούδης 6 (1), Πιπέρος 10 (2), Μαυρίδης 5, Κοσμίδης 9, Μαργαρίτης 25 (4), Γκέος Θ. 14

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!