15/10/2019
Rep-Eat 16 3 13 11 - 44 -
Aballiers 15 10 10 16 - 51 -

Με την υπογραφή του Γραμματικού το πρώτο ροζάκι!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στον 22ο όμιλο του Basketaki Cup οι Aballiers, καθώς για την πέμπτη και τελευταία αγωνιστική επικράτησαν των Rep-Eat με 44-51 στο κλειστό του Μπόθου με τον Γραμματικό να σταματάει στους 27, αφήνοντας παράλληλα τους κιτρινόμαυρους χωρίς νίκη στον θεσμό του κυπέλλου!

Με δύο τρίποντα του Τριανταφυλλίδη και 4 πόντους του Πετεινού, οι Rep-Eat προηγήθηκαν με 16-9, 3:00 για το τέλος της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, ο Γραμματικός ήταν ορεξάτος στο ξεκίνημα του αγώνα και με 11 δικούς του πόντους, αλλά και 4 του Τσαμπαλή, μείωσαν για τους φιλοξενούμενους στον πόντο, 16-15!

Στην δεύτερη περίοδο οι Aballiers κατάφεραν με όπλο την αμυντική τους λειτουργία και δράστες στην επίθεση τους Βερνίκο (4π), Γραμματικό (3π) και Τσαμπαλή (2π), πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 19-25. Χωρίς καλάθι εντός πεδιάς έμειναν οι κιτρινόμαυροι σε εκείνο το σημείο, με τον Βασιλάκο να έχει 2/4 βολές και τον Κονδύλη 1/2!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μανώλη βρέθηκε για πρώτη φορά στο +7, 22-29, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 32-30, ωστόσο οι Aballiers έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +3, 32-35, χάρη σε 5 νέους πόντους του Γραμματικού, τρίποντο του Αθανασοπούλου και δίποντο του Γώγου. Τους RepEat κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στην τρίτη περίοδο οι Κονδύλης και Πετεινός με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 32-35!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Aballiers διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και τελικά έφτασαν ψιλοεύκολα στη νίκη με 44-51, με τον Γραμματικό να φωνάζει παρών με ακόμη 8 πόντους και τους Τζιλιάνο, Τσαμπαλή, Βερνίκο και Θάνο να προσθέτουν από 2 έκαστος. Δεν μπόρεσαν να απειλήσουν οι Rep-Eat στα τελευταία λεπτά, αφού έδειχνα κουρασμένοι και έτσι οι 4 πόντοι του Μαμάκου και το τρίποντο του Χαραλαμπίδη δεν ήταν αρκετά.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 10/20 βολές, 11/40 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 8/16 βολές, 14/39 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Rep-Eat ο Πετεινός με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 4/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Mvp των Aballiers ο Γραμματικός με 27 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 7/9 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και 1 τάπα, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Rep-Eat (Κονδύλης): Πετεινός 10, Χαραλαμπίδης 5 (1), Τριανταφυλλίδης 6 (2), Μαμάκος 4, Βασιλάκος 4, Καπακτσής 3, Κονδύλης 12 (1)

Aballiers (Μανώλης): Τσαρτσάρας, Θάνος 3, Γραμματικός 27 (3), Αθανασόπουλος 3 (1), Γώγος 2, Τζιλιάνος 2, Βερνίκος 6 (1 τριπ, 4 ασίστ), Μπουρβάνης, Τσαμπαλής 8

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Γραμματικού, αλλά και το γεγονός πως οι Aballiers έτρεξαν από την αρχή, κουράζοντας έτσι τους 6 Rep-Eat!