26/11/2021
Aguanile 18 12 19 18 - 67 -
Bobeeres 9 10 20 14 - 53 -

Με τις ορέξεις του Τζιγγουνάκη!

Κάνοντας μια ολοκληρωτική εμφάνιση από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα, η Aguanile επικράτησε με 67-53, με τους Bobberes να… πληρώνουν τις απουσίες και το μικρό ρόστερ, πράγμα που τους στερεί τη δυνατότητα να έχουν ανάσες και βάθος στο πάγκο.

Ο Τζιγγουνάκης είχε… όρεξη και μαζί του παρέσυρε όλη την Aguanile, με την παρέα του να κυριαρχεί στο παρκέ τα πρώτα λεπτά του αγώνα και να προηγείται με 18-4, με τον Σιμιτσόπουλο παράλληλα να είναι… άχαστος από τα 5 μέτρα, με 6 πόντους στο ενεργητικό του. Οι Bobberes ανέβηκαν στη συνέχεια, οι Αντωνόπουλος και Ξουράφης ανέβασαν ρυθμούς και μείωσαν στο 18-9 πρώτου δεκαλέπτου.

Με πατημένο το γκάζι και ολοκληρωμένο μπάσκετ, οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στο 28-11 στα μέσα περίπου της δεύτερης περιόδου, δείχνοντας σε πολύ καλό… φεγγάρι, με τον Συκαρά να μπαίνει και να προσδίδει ενέργεια και… ιδέες επιθετικά. Ο Σακελλαράκης… δούλεψε στο ποστ, πήρε προσπάθειες και προσπάθησε να μειώσει, με το ημίχρονο κλείνει στο 30-19 για Aguanile.

Ο Τζώρτζης (2) πήρε… φωτιά με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, δίνοντας σκορ και ψυχολογία στους Bobberes με δύο κολλητά τρίποντα, με τη διαφορά να πέφτει στους 6 (34-28). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, με τους γηπεδούχους να… επανέρχονται στα προηγούμενα στάνταρ τους και να αυξάνουν και πάλι τη διαφορά, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 49-39.

Τα έδωσαν όλα, προσπάθησαν πολύ με τους Ξουράφη, Αντωνόπουλο και Σακελλαράκη σε πρώτο πλάνο, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή οι Bobberes, με το τελικό σκορ να κλείνει στο 67-53 και να βρίσκει την παρέα της Aguanile, να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Τζιγγουνάκης με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ξουράφης, ο οποίος άγγιξε το τριπλ νταμπλ, με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 26/56 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 6/9 βολές, 42 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/40 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 13/27 βολές, 37 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα και 13 λάθη.

Aguanile (Καλαφάτης) : Σιαμπλής 4 (15 ριμπ.), Μπάρας 8, Σιμιτσόπουλος 8, Καλαφάτης 6, Συκαράς 7, Σαρρής 12 (9 ριμπ.), Αργυριάδης 2, Τζιγγουνάκης 20.

Bobberes (Παπαμικρούλης) : Ξουράφης 10 (10 ριμπ, 8 ασ.), Τζώρτζης 17, Καββαδίας, Σακελλαράκης 15, Αντωνόπουλος 11.

Τι μας άρεσε :Το δεμένο σύνολο της Aguanile!