11/07/2021
Kourkoutes BC 15 12 17 14 - 58 -
Beer Team 4 6 13 13 - 36 -

Με το απόλυτο οι Kourkoutes!

Με το απόλυτο νικών πέρασαν στην επόμενη φάση της Summer Development League οι Kourkoutes, καθώς κέρδισαν και την Beer Team με 58-36 και κατέκτησαν την πρωτιά του 12ου ομίλου.

Με το δίδυμο Αθανασίου – Βεϊσάκη να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα, οι Kourkoutes έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 15-4. Ο Γρηγορόπουλος και ο Ανδρέας Μαυράκης βρήκαν για λογαριασμό των φιλοξενούμενων τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να ελέγχουν το παιχνίδι και με ακόμη 5 πόντους του Αθανασίου, αλλά και βοήθειες των Βεϊσάκη, Τσάκωνα και Δαιμονάκου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 27-10. Δεν μπόρεσε η Beer Team να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Βασιλικού και το καλάθι του Γρηγορόπουλου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τίποτα δεν άλλαξε στον Κολωνό και έτσι οι Kourkoutes έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +21, 44-23, μετά από 6 πόντους του Τσάκωνα και 5 του Νακόπουλου. Για τους Μπυρόβιους σε εκείνο το διάστημα το κουπί στην επίθεση τραβούσαν οι Φίκαρης και Ανδρέας Μαυράκης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 44-23!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι, αν και κατέβασαν ταχύτητα, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 58-36, έπειτα 5 πόντους του Βεϊσάκη και 3 του Τσάκωνα. Ο Γρηγορόπουλος με 7 πόντους και ο Λαγουτάρης με 5 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της Beer Team στα τελευταία λεπτά, κρατώντας την διαφορά με νορμάλ επίπεδα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/21 βολές, 20/52 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 20 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/13 βολές, 14/45 δίποντα και 1/13 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 30 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Hall of Brands mvp για τους Kourkoutes ο Αθανασίου με 17 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 7/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος της Beer Team ο Φίκαρης με 4 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη.

Kourkoutes (Αθανασίου): Νακόπουλος 10 (1), Δαιμονάκος 2, Σαρακηνός 2, Βεϊσάκης 13 (1), Τσούπρης 1, Ρόζας 2, Αθανασίου 17, Τσάκωνας 11

Beer Team (Ζελάγια): Μαυράκης Α. 5 (1), Βασιλικός 7, Γρηγορόπουλος 11, Λαγουτάρης 7, Τζατζαράκης 2, Μαυράκης Μ., Φίκαρης 4

Τι μας άρεσε: Η ασφυκτική πίεση των νικητών σε αρκετά διαστήματα της αναμέτρησης!