12/02/2023
Αμφιδέξιοι 12 11 17 10 - 50 -
Pistachios 18 12 15 20 - 65 -

Με το βλέμμα στα Playoffs οι Pistachios!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Master, οι Pistachios έκαναν ακόμη ένα βήμα για την είσοδο τους στα Playoffs της άνοιξης, καθώς οι Αμφιδέξιοι υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 50-65. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Γιάννης Τάλαρος με 20 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλεψιμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Τζαβέλλας είχε 6 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ του κλειστού των Μελισσιών με σκοπό να αφήσουν πίσω το  αρνητικό αποτέλεσμα της προηγούμενης αγωνιστικής, αλλά και τις κακές εμφανίσεις του τελευταίου διαστήματος και τα κατάφεραν, καθώς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε σε θέση οδηγού με σκορ 12-18. Ο Τάλαρος σε 9:51 λεπτά συμμετοχής  πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση εμφάνιση με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ είχε ως συμπαραστάτη τον Κοντογιάννη με δυο εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75. Στην αντίπερα όχθη Ρίζος αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ στο  διάστημα αυτό με 7 πόντους.

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού ήταν το πλέον ισορροπημένο, καθώς το κέρδισε η παρέα του Κοντογιάννη με μόλις ένα πόντο(11-12). Οι Γονιδάκης(4π) και Μουρμούρης(3π) ανέλαβαν τον κύριο μέρος του επιθετικού κομματιού της ομάδας τους, πετυχαίνοντας τους επτά από τους συνολικά 12 πόντους στο διάστημα αυτό. Από την άλλη οι Τζαβέλλας και Ρίζος κράτησαν τους ‘’ροσονέρι’’ κοντά στο σκορ με 4 και 3 πόντους αντίστοιχα. Το δεκάλεπτο τελείωσε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 23-30.

Στη τρίτη περίοδος οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους δεκαέξι πόντους και σκορ 26-42. Ωστόσο η αντίδραση των Αμφιδέξιων ήταν άμεση και με τον Στουρνάρα να αναλαμβάνει δράση έξω από την γραμμή των 6.75 πέτυχαν επιμέρους 14-3, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο μείον πέντε με σκορ 40-45.

Και ενώ όλοι περιμέναμε ότι θα παρακολουθούσαμε ένα μεγάλο ντέρμπι στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού, οι Pistachios επέστρεψαν στο παρκέ επέστρεψαν αγριεμένοι και αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν στον αντίπαλο να μπει στην διεκδίκηση της νίκης, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για τον πρωτάθλημα της Master League με σκορ 50-65.

Οι Pistachios είχαν 21/57 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 11/21 βολές, 49 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/42 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 4/10 βολές, 40 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη .

Αμφιδέξιοι(Τζαβέλλας): Γκατζιώρας 3, Κλάδης 2, Κούδας 6, Παπαδόπουλος 2, Ρίζος 19, Στουρνάρας 12, Τζαβέλλας 6.

Pistachios(Κοντογιάννης): Γκόλιας, Γονιδάκης 13, Κοντογιάννης 12, Μπουρμούρης 5, Ντούσιας 5, Τάλαρος 20, Τσίτουρας 9, Φλίγκος 9.

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή τόσο στις νίκες, όσο και στις καλές εμφανίσεις των Pistachios κόντρα σε μια σπουδαία ομάδα!