23/06/2021
Ball Don't Lie 17 20 21 16 - 74 -
Devotion 9 14 15 21 - 59 -

Με το δεξί η Ball Don't Lie

Το βράδυ της Τετάρτης, η Ball don’t Lie υποδέχθηκε την Devotion σε 1 ματς που όλοι θεωρούσαν ότι θα είναι ντέρμπι. Παρόλα αυτά, μόνο ντέρμπι δεν είδαμε με την παρέα του Μπέλλα να ρίχνει στο καναβάτσο το μεγαθήριο που ακούει στο όνομα Devotion με το εμφατικό 74-59!

«Ροζ» ήταν η 1η περίοδος αυτού του αγώνα. Η BdL μπήκε δυνατά από την αρχή, με την Devotion να χρειάζεται λίγο παραπάνω χρόνο για να πάρει μπρος. 7 πόντους είχε ο Μπέρτσος ενώ 2 καλάθια είχε ο Γεράσιμος Γασπαράτος για την BdL. 3 πόντους έβαλε ο Λεωνίδας Χαρτάς από πλευράς Devotion για το τελικό 17-9 των 10 πρώτων λεπτών.

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το 2ο δεκάλεπτο. Με πολύ πάθος και όρεξη για μπάσκετ, οι γηπεδούχοι κούρασαν τους αντιπάλους τους, που ήταν μόλις 6. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Μάκης Γασπαράτος με 7 πόντους με τους ψηλούς της Ball να κάνουν «παπάδες» στο αμυντικό κομμάτι. Μόνος του πάλευε ο Λεωνίδας Χαρτάς (6) αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για την αποδεκατισμένη Devotion. Ο πίνακας στο τέλος του δεκαλέπτου έδειχνε 37-23 υπέρ των «ροζ».

Δεν άφησε το πόδι από το γκάζι η Ball don’t Lie και καλά έκανε. Όταν αντίπαλος σου είναι η Devotion πρέπει να ξέρεις ότι μπορεί να γυρίσει κάθε διαφορά.  Δυστυχώς όμως για τον Βασιλείου και την ομάδα του, η Ball το ήξερε αυτό. Με μπροστάρηδες τους Γασπαράτους (7)και τον Μπέρτσο (7) που έβαλε και το 1ο goal-faoul τρίποντο του τουρνουά, η BdL εκτόξευσε την απόσταση των 2 ομάδων στους 20 (58-38). 7 ακόμα πόντους είχε ο συγκινητικός Λεωνίδας Χαρτάς.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι παίχτες φαίνεται να το διασκέδασαν ενώ είδαμε και πολύ ωραίες φάσεις. 9 πόντους είχε ο Μπέτσος από πλευράς Devotion ενώ 14 πόντους σε λιγότερο από 10 λεπτά είχε ο εκπληκτικός Γεράσιμος Γασπαράτος. Το ματς έληξε με σκορ 74-59 υπέρ των γηπεδούχων που πήραν το 1ο τους ροζ!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γεράσιμος Γασπαράτος με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ (2-2), 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 28:46 λεπτά αγώνα. Σούταρε 13/20 δίποντα (65%) και 1/2 τρίποντα (50%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λεωνίδας Χαρτάς με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ (0-6), 2 ασίστ,2 μπλοκ και 3 λάθη σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Σούταρε 7/10 δίποντα (70%), 1/5 τρίποντα (20%) και 6/8 βολές (75%).

Σαν σύνολο, η Ball don’t Lie είχε 24/54 δίποντα (44,4%), 6/17 τρίποντα (35,3%), 8/11 βολές (72,7%), 35 ριμπάουντ (10-25), 17 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 6 λάθη. Η Devotion είχε 22/46 δίποντα (47,8%), 2/14 τρίποντα (14,3%), 9/11 βολές (81,8%), 30 ριμπάουντ (4-26), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη.

Ball don’t Lie (Κακαφώνης): Χαριτονίδης 4, Κακαφώνης 4, Μπέλλας 4, Μπέρτσος 16, Μαθιουδάκης 4 (9 ριμπ), Γασπαράτος Γ. 29, Βαγενάς 6, Γεωργακόπουλος 3, Γασπαράτος Π. 4.

Devotion (Βασιλείου): Μπέτσος 13, Χαρτάς Α. 2 (10 ριμπ), Βασιλείου 6 (7 ριμπ), Νικολόπουλος 10, Χαρτάς Λ. 23.

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα και η έκρηξη των παιχτών της BdL!