29/06/2021
Buzzer Beaters 4 20 7 10 - 41 -
TECHbuddy 16 15 8 16 - 55 -

Με το δεξί η έμπειρη TECHbuddy!

Το βράδυ της Τρίτης στις 22:00, στα κλειστά του Προμηθέα φιλοξενήθηκε το παιχνίδι ανάμεσα σε Buzzer Beaters και Techbuddy. Το ματς ήταν σχετικά μονόπλευρο με τους φιλοξενούμενους να επιβάλλουν από την αρχή τον ρυθμό τους και με τον Κωνσταντόπουλο σε ρόλο πρωταγωνιστή να παίρνουν την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 41-55!

Έχοντας το πόδι στο γκάζι ξεκίνησε η TechBuddy. Με μπροστάρηδες Βαλέρη και Γκοτσόπουλο που είχαν από 5, η Tech δημιούργησε μια διαφορά 12 πόντων! Σε αυτό συνέβαλλε και η άμυνα των «πράσινων» αλλά και η αστοχία των Buzzer Beaters. Από 1 καλάθι είχαν Αλεξανδρόπουλος και Φατούρος για το 4-16 της 1ης περιόδου.

Την διαφορά στους 7 έριξαν οι παίχτες του Κλήρη στο 2ο δεκάλεπτο. Με οργανωμένο μπάσκετ και με σωστή μεταφορά της μπάλας οι Buzzer Beaters κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Σε αυτό κύριο ρόλο έπαιξε ο Αλεξανδρόπουλος που μέτρησε 9 πόντους στο δεκάλεπτο και ο Γιαννούδης με 3 και πολύ καλές άμυνες. Το επιθετικό του κρεσέντο συνέχισε ο Γκοτσόπουλος από πλευράς ΤΒ καθώς έβαλε άλλους 6 και κράτησε την διαφορά ζωντανή. Το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 20-15!

Το τέμπο και ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα έπεσαν στην 3η περίοδο. Οι ομάδες και κατ΄επέκταση οι παίχτες επηρεάστηκαν από την κόπωση και αστόχησαν σε πολλά σουτ κάτι που μαρτυράει και το 7-8 του δεκαλέπτου. Από 3 πόντους είχαν Γιαννούδης και Κωνσταντόπουλος για Buzzer και Tech αντίστοιχα.

Με την διαφορά στους 8 πόντους όλα θα κρίνονταν στην 4η και τελευταία περίοδο του αγώνα. Έχοντας αυτό στο μυαλό του, ο Κωνσταντόπουλος έβαλε 13 σερί πόντους και με την πολύτιμη βοήθεια Αμπατζή και Γκοτσόπουλου οδήγησε στην νίκη την TechBuddy. Ανήμποροι να αντιδράσουν ήταν οι BB και εν τέλει έχασαν στο 1ο τους παιχνίδι στην διοργάνωση με σκορ 41-55. 5 πόντους είχε ο Γιαννούδης για τους Buzzer σε αυτό το δεκάλεπτο.

Mvp του αγώνα ήταν ο Λεωνίδας Κωνσταντόπουλος με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ (6-4), 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 29:11 λεπτά αγώνα. Σούταρε 9/16 δίποντα (56,2%) και 2/3 βολές (66,7%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Παναγιωτόπουλος με 5 πόντους και 4 ριμπάουντ (1-3) σε 4:34 λεπτά συμμετοχής (οι Mvp βγαίνουν βάσει Efficiency). Σούταρε 2/2 δίποντα (100%) και 1/2 βολές (50%).

Σαν σύνολο, οι Buzzer Beaters είχαν 13/28 δίποντα (46,4%), 3/29 τρίποντα (10,3%), 6/19 βολές (31,6%), 33 ριμπάουντ (10-23), 4 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 13 λάθη. Η TechBuddy είχε 18/49 δίποντα (36,7%), 3/18 τρίποντα (16,7%), 10/13 βολές (31,3%), 44 ριμπάουντ (17-27), 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη.

Buzzer Beaters (Κλήρης): Νικολάου 5, Κλήρης, Θεοδωρόπουλος 1, Φατούρας 2, Νταβλούρος 4, Γιαννούδης 11, Αλεξανδρόπουλος 13, Παναγιωτόπουλος 5, Βασιλείου.

TechBuddy (Βαλέρης): Κατσιγιάννης, Βαλέρης 7, Μακρυγιώργος 2, Γεωργιόπουλος 2, Παπαδημητρόπουλος 2, Αμπατζής 11 (11 ριμπ), Γκοτσόπουλος 11 (7 ριμπ), Κωνσταντόπουλος 20 (10 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο Αμπατζής-Κωνσταντόπουλος που έκανε την διαφορά για την TechBuddy!