07/10/2021
Occupy Media - - - - - 65 -
Ice Cream Lovers - - - - - 49 -

Με το δεξί η Occupy Media στον θεσμό του κυπέλλου

Το βράδυ της Πέμπτης, η νεοσύστατη Occupy Media αντιμετώπισε τους βετεράνους πλέον Ice Cream Lovers. Το ματς ήταν κοντινό για λίγη ώρα καθώς, οι γηπεδούχοι με Στεφανίδη και Ρουμελιώτη μπροστάρηδες κατάφεραν να δημιουργήσουν μια μεγάλη διαφορά και εν τέλει να κερδίσουν με σκορ 65-49, παίρνοντας έτσι το 1ο τους ροζ γενικότερα στο πρωτάθλημα.

Ισορροπημένο σε γενικές γραμμές ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Η Occupy Media εκμεταλλεύτηκε τον όγκο του Ρουμελιώτη που μέτρησε 2 καλάθια ενώ 2 τρίποντα έβαλε και ο Σκρωπολήθας. 1 τρίποντο είχε ο Καρκούλιας και από 1 καλάθι 4 διαφορετικοί παίχτες για τους ICL και το 13-11.

Σειρά στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους στην 2η περίοδο πήρε ο Στεφανίδης. Ο εκρηκτικός guard της OM, μέτρησε 7 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο ενώ δεν ήταν λίγες οι φορές που έκλεψε την μπάλα ή μοίρασε τελική πάσα. Στην αντίπερα όχθη στο -8 έπεσαν οι «παγωτατζήδες» που δεν είχαν απάντηση απέναντι στην OM. 3 καλάθια είχε ο Κόρδας ενώ με 5 ακολούθησε ο Βασιλείου για το 16-10 της περιόδου και το 29-21 του α΄ ημιχρόνου.

Πολύ καλά ήταν επιθετικά και οι 2 ομάδες στο 3ο δεκάλεπτο. Η Occupy Media βασίστηκε στον Ρουμελιώτη που έκανε «πλάκα» στο ζωγραφιστό μετρώντας 4 καλάθια. Ακολούθησε με 4 πόντους ο Χ. Πασχάκης. 4 πόντους είχε ο Captain Dragon για τους Lovers με Ντούβα και Αγγελή να ακολουθούν με 3. 19-15 ήταν το επιμέρους σκορ αυτών των δέκα λεπτών με την Occupy να εδραιώνει μια διαφορά 12 πόντων.

Έχοντας απόσταση 12 πόντων από τους αντιπάλους τους, η Occupy είχε τον 1ο λόγο για την νίκη .Πράγματι η ομάδα του Περικλή Πασχάκη εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το πλεονέκτημα της και με μπροστάρηδες Στεφανίδη (5), Ρουμελιώτη (5) και Σκρωπολήθα (6)), κατάφερε να πάρει την νίκη και το «ροζάκι» με σκορ 65-49. Κακή αμυντικά ήταν η ομάδα του Μπάμπη Μιχαλόπουλου και ηττήθηκε με 16 πόντους κάτι που σίγουρα δεν είναι αντιπροσωπευτικό για αυτό το συγκρότημα παιχτών.

Mvp του αγώνα ήταν ο Π. Ρουμελιώτης με 20 πόντους, 21 ριμπάουντ (7-14), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 28:26 λεπτά συμμετοχής. Για τους Ice Cream Lovers ξεχώρισε ο Δημήτρης Βασιλείου με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ (1-5), 2 ασίστ και 4 κλεψίματα ε 25:33 λεπτά.

Σαν σύνολο, η OM είχε 22/42 δίποντα (52,4%), 3/22 τρίποντα (13,6%), 12/23 βολές (52,7%), 59 ριμπάουντ (12-57), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 14 λάθη. Οι Ice Cream Lovers είχαν 13/40 δίποντα (32,5%), 6/32 τρίποντα (18,8%), 5/12 βολές (41,7%), 31 ριμπάουντ (5-26), 6 ασίστ, 8 κλεψίματα και 6 λάθη.

Occupy Media (Πασχάκης Π.): Κουμπουρλή, Πασχάκης Χ. 4, Τσαγκρώνης 4, Στεφανίδης 14 (9 ριμπ), Σκρωπολήθας 17 (8 ριμπ), Κωνσταντακόπουλος, Μάλλιαρης 1, Πασχάκης Π. 2, Ροδόπουλος 3, Ρουμελιώτης 20 (21 ριμπ).

Ice Cream Lovers (Μιχαλόπουλος Μ.): Κορδάς 6, Αγγελής 9, Μιχαλόπουλος Ν. 3, Καρκούλιας 3, Μιχαλόπουλος Μ., Μαραγκός 2 (9 ριμπ), Pedraza Garcia Fransisco Javier, Βασιλείου 14, Ντούβας 7.

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα του Στεφανίδη και η δύναμη του Ρουμελιώτη στο ζωγραφιστό!