23/05/2024
Chicago Fools 18 11 21 11 - 61 -
Themis BC 13 15 5 24 - 57 -

Με το δεξί ξεκίνησαν οι Chicago Fools!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Fools κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα με σκορ 18-13. Οι Καλογιαννίδης και Κυριαζίδης ξεχώρισαν από την αρχή, συντονίζοντας άψογα την επίθεση και κρατώντας την άμυνα συμπαγή. Οι Themis, από την άλλη, προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό, με τον Σαρρή και τον Ανδρέου να κάνουν φιλότιμες προσπάθειες να κρατήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ανταγωνιστικό και αμφίρροπο, με το σκορ να κλείνει στο 29-28 υπέρ των Fools. Οι Themis ανέβασαν την απόδοσή τους, με τον Σαρρή να πετυχαίνει κρίσιμα καλάθια και τον Ανδρέου να οργανώνει καλύτερα τις επιθέσεις. Η άμυνα των Fools αντιμετώπισε δυσκολίες, αλλά οι Καλογιαννίδης και Κυριαζίδης συνέχισαν να κρατούν την ομάδα τους μπροστά, έστω και με μικρή διαφορά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Fools ξέφυγαν στο σκορ, κάνοντας ένα εντυπωσιακό σερί και κλείνοντας με 50-33. Η άμυνά τους ήταν σχεδόν αδιαπέραστη, με τους Καλογιαννίδη και Κυριαζίδη να πρωταγωνιστούν και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Οι Themis, παρά τις προσπάθειες του Σαρρή και του Ανδρέου, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους, και η διαφορά στο σκορ άρχισε να γίνεται απαγορευτική.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Themis έκαναν μια ηρωική προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι, μειώνοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους και κλείνοντας το σκορ στο 61-57. Ο Σαρρής και ο Ανδρέου έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, καταφέρνοντας να μειώσουν τη διαφορά και να πιέσουν τους Fools μέχρι το τέλος. Ωστόσο, η απόδοση των Καλογιαννίδη και Κυριαζίδη αποδείχθηκε καθοριστική για τη νίκη των Fools, οι οποίοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και να πανηγυρίσουν τη νίκη.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Φίλιππος Καλογιαννίδης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 25 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Themis είναι ο Βασίλης Ανδρέου που πέτυχε και αυτός Double Double με 20 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Chicago Fools: Μπουμπόνας , Κονιακης 5 (1) , Δελόγλου 9 (1) , Καραγιώργης 6 (2) , Δερμεντζόγλου 4 , Κατιγκας 2 , Κυριαζίδης 6 , Καλογιαννίδης 25 (2) , Σαγιάς , Δουλγερης 4 (1)

Themis BC: Χατζηλιάδης 7 , Σαρρής 20 (4) , Ματακίδης 7 , Γεωργίου 13 (2) , Ανδρέου 10 (2) , Σιαπερας , Παπαστεργίου