21/10/2019
Teddyboyz 15 19 19 26 - 79 -
Gran Camaria 11 16 6 8 - 41 -

Mε το δεξί ξεκίνησαν οι Teddyboyz!

Το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Πλάτωνα, οι Teddyboyz υποδέχτηκαν τους Gran Camaria. Στο πρώτο παιχνίδι του πρωταθλήματος για τον πρώτο όμιλο της Development 2 League, το ντεμπούτο της έκανε η παρέα των Φωτόπουλου(10π.) και Κουντούρη(9π.) που γνώρισε την ήττα από το φορμαρισμένο συγκρότημα των Ροντογιάννη Βασίλη(15π.) και Βγενόπουλου(15π.) που πήραν το ροζ φύλλο. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 79-41, και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια για να βρουν καλύτερα τα πατήματά τους στο παρκέ.

Το σκορ άνοιξε στην πρώτη περίοδο για τους Teddyboyz ο Ιβόπουλος, αλλά η απάντηση δεν άργησε να έρθει από το καλάθι του Τσακανίκα. Το προβάδισμα στη συνέχεια πήραν οι γηπεδούχοι, αλά το τρίποντο του Χρυσανθόπουλου έγραψε το 4-5. Τρία λεπτά πριν την λήξη οι Gran Camaria βρέθηκαν στο +3 με το σκορ να είναι 8-11, αλλά τον τελευταίο λόγο κράτησαν οι γηπεδούχοι και με επτά σερί πόντους στα τελευταία λεπτά με τους Βγενόπουλο(3π.), Ροντογιάννη Βασίλη(2π.) και Ροντογιάννη Γιώργο(2π.) κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 15-11.

Δυναμικά ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι στην δεύτερη περίοδο καθώς με τέσσερις σερί πόντους από Φωτόπουλο και Χρυσανθόπουλο ισοφάρισαν για το 15-15. Στα λεπτά που ακολούθησαν οι Teddyboyz με επτά πόντους από Ιβόπουλο(2π.) και Βγενόπουλο(5π.), έγραψαν το 22-15. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν και πάλι ισόπαλες τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο με το σκορ να διαμορφώνεται σε 23-23, ενώ στο τελευταίο ενάμιση λεπτό ο Ροντογιάννης Γιώργος με έξι προσωπικούς πόντους και Γέντης με τέσσερις δικούς του για τους Gran Camaria, έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 34-27.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα ακόμα καλό δεκάλεπτο γράφοντας 19 πόντους με τους Μουστάκα(6π.), Ντάουντυ(2π.), Ιβόπουλο(2π.), Μπαλαδήμα(3π.), Παπαγεωργίου(2π.) και Ροντογιάννη Βασίλη(4π.). Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν να βρουν επιθετικές λύσεις, γράφοντας έξι μόλις πόντους εκ των οποίων δύο του Τσακανίκα, δύο του Δημακάκου και δύο του Κουντούρη. Σκορ τρίτης περιόδου 53-33.

Χωρίς ιδιαίτερη σημασία κύλησε και η τελευταία περίοδος με τους γηπεδούχους να γράφουν 26 συνολικούς πόντους κάνοντας το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο, με κύριους πρωταγωνιστές τον Βγενόπουλο(6π.), τον Ροντογιάννη Βασίλη(6π.), ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια από τον Ροντογιάννη Γιώργο(4π.). Αντίστοιχα την επίθεση των φιλοξενούμενων τράβηξε κατά κύριο λόγο ο Αθανασίου με τέσσερις προσωπικούς πόντους, Χρυσανθόπουλος με δύο και ο Τσακανίκας με δύο δικούς του, μειώνοντας και κλείνοντας το παιχνίδι με τελικό σκορ 79-41.

Στο τέλος του αγώνα οι Teddyboyz είχαν 28/63 δίποντα(44,4%), 6/26 τρίποντα(23,1%) και 5/7 βολές(71,4%). Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, πραγματοποίησαν 8 κλεψίματα ενώ έκαναν 9 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Gran Camaria είχαν 18/55 δίποντα(32,7%), 1/14 τρίποντα(7,1%) και 2/9 βολές (22,2%). Αντίστοιχα πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ και έκαναν 6 κλεψίματα και 17 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Γιώργος Ροντογιάννης με  14 πόντους, έχοντας 7/13 δίποντα(53,8%) και 0/4 τρίποντα(0,0%) ενώ μάζεψε 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και έκανε 3 μπλοκ σε 28 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Άλεξ Φωτόπουλος με 10 πόντους έχοντας 4/9 δίποντα (44,4%), 0/1 τρίποντα(0,0%) και 2/2 βολές(100%) ενώ παράλληλα έγραψε 9 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Teddyboyz: Μουστάκας 8, Μπαλαδήμας 9(3), Ιβόπουλος 8, Ροντογιάννης Γιώργος 14, Ροντογιάννης Βασίλης 15(1), Ντάουντυ 8, Παπαγεωργίου 2, Βγενόπουλος 15(2)

Gran Camaria: Αθανασίου 6, Κουντούρης 9(1), Τσακανίκας 6, Γέντης 2, Δημακάκος 4, Φωτόπουλος 10, Σακελλαρίου, Ράπτης, Χρυσανθόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Παρά την διαφορά στο τελικό σκορ, μαχητικές εμφανίστηκαν και οι δύο ομάδες μέχρι και το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού.