16/05/2022
Δεν έχει 8 13 14 18 - 53 -
Puebla BC 9 8 14 13 - 44 -

Με το δεξί μπήκαν στο summer οι Δεν έχει!

Στην πρεμιέρα του Summer Develepment Thessaloniki 21/22 οι Δεν έχει πέτυχαν μια σπουδαία νίκη απέναντι στους Puebla με σκορ 53-44. Δύο ομάδες οι οποίες είναι αρκετά γνώριμες καθώς κάποιες μέρες νωρίτερα βρέθηκαν αντιμέτωποι στον τελικό του Winter Development με νικητές τους Δεν έχει.

Από την αρχή του αγώνα οι Δεν έχει έδειξαν ότι θέλουν να τρέξουν στο γήπεδο και να πετύχουν εύκολα και γρήγορα καλάθια , έτσι ο Οικονόμου στον αιφνιδιασμό μετά από μια μακρινή πάσα του Κοντολέων θα ανοίξει το σκορ. Η άμυνα ζώνης και για τις δύο καθώς και τα αρκετά άστοχα σουτ οδήγησαν σε ένα αρκετά χαμηλό σκορ , ο Λάμπρου μετά από ένα επιθετικό ριμπάουντ θα μπορέσει να βάλει την μπάλα στο καλάθι και να κάνει το 6-2 για την ομάδα του όμως οι Puebla με ένα σερί πόντων θα καταφέρουν να γυρίσουν το παιχνίδι και με καλάθια του Καριοφίλη και του Αλεξανδρίδη θα διαμορφώσουν το τελικό σκορ 8-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Δεν έχει θα βρεθούν αρκετές φορές στον αιφνιδιασμό και έτσι θα μπορέσουν όχι μόνο να καλύψουν την διαφορά αλλά και με διαδοχικά καλάθια των Λάμπρου και Οικονόμου θα περάσουν μπροστά στο σκορ. Το μόνο που θα μπορέσουν να κάνουν οι Puebla είναι να κρατηθούν κοντά στο σκορ με τις πολύ καλές επιθετικές επιλογές τους και χάρης στα καλάθια του Καριοφίλη και του Γινακούλα το ημίχρονο θα λήξει 21-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα θα μείνουν ίδια , οι Puebla δεν θα μπορέσουν να ανακάμψουν καθώς τα πολλά χαμένα καλάθια αλλά και οι βιαστικές επιλογές τους θα τους κοστίσουν το παιχνίδι , ενώ από την άλλη πλευρά οι Δεν έχει με ένα καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο θα μπορέσουν να διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά η οποία θα φτάσει τους 9 πόντους . Έτσι οι Δεν έχει θα πάρουν την νίκη με τελικό σκορ 53-44.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ευθύμης Λάμπρου ο οποίος πέτυχε double double με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Puebla άξιος αναφοράς είναι ο Νεκτάριος Καριοφίλης ο οποίος στην πρώτη του εμφάνιση στο basketaki salonica έκανε ένα φανταστικό double double με 20 πόντους και 21 ριμπάουντ.

Δεν έχει: Κοντολέων 9 (1) , Οικονόμου 12 , Αλβανός 4 , Σαλασάσογλου , Λάμπρου 15 , Καλπαξίδης 4 , Βαβρίτσας 9

Puebla: Καριοφίλης 20 (1) , Γιανακούλας 7 (1) , Αλεξανδρίδης 8 (2) , Δαμιανίδης , Πάχτας 2 , Λαπαρίδης 3 , Χασεκίδης Σ. 4 (1)