26/09/2024
The Hoopers 11 16 7 16 - 50 -
Sivirians 19 12 19 7 - 57 -

Με το δεξί μπήκαν οι Sivirians

Την νίκη στον πρώτο τους αγώνα στη Development πήραν οι Sivirians καθώς επικράτησαν με 50-57 των The Hoopers. Η 1η περίοδος ήταν υπέρ των Sivirians. Δεν ήταν μόνο το γεγονός πως έκλεισαν μπροστά στο σκορ το δεκάλεπτο αλλά πως παράλληλα κράτησαν σχετικά χαμηλά τους The Hoopers. Το δεκάλεπτο έκλεισε τελικα με 11-19.

Στην 2η περίοδο οι The Hoopers προσπάθησαν να καλύψουν διαφορά και να έρθουν πιο κοντά, κάτι το οποίο τελικά συνέβη. Ήταν η σειρά τους να έχουν την άμυνα σαν οδηγό και να κερδίσουν το δεκάλεπτο. Κατέβασαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους αλλά έμειναν πίσω με 27-31.

Οι Sivirians μπήκαν στην 3η περίοδο με το μάτι τους να γυαλίζει. Έντονο επιθετικό κρεσέντο σε συνδυασμό με εξαιρετική άμυνα ανέβσαν κατακόρυφα τη διαφορά καθώς κράτησαν χαμηλά τους The Hoopers ενώ αντίθετα στην επίθεση έμοιαζαν ασταμάτητοι. Στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 34-50.

Η 4η περίοδος ήταν αυτή που οι The Hoopers πήραν εκδίκηση. Έκαναν ακριβώς το ίδιο που έπαθαν στηο προηγούμενο δεκάλεπτο και πίεσαν τις καταστάσεις. Στο τέλος όμως δεν φάνηκε αρκετό καθώς δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή, όμως μπορούν να κρατήσουν πολλά θετικά στοιχεία για το μέλλον από το κλείσιμο του αγώνα. Τελικοί νικητές ήταν οι Sivirians με 50-57.

NOVIBET MVP της αναμέτρησης ήταν ο Χριστόφορς Δοάνης με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των The Hoopers ξεχώρισε ο Γιαγρίδης με 9 πόντους και 9 ριμπάουντ.

The Hoopers: Γιαγρίδης 9, Ζαχαρόπουλος 0, Θεοδουλίδης 9 (1), Καζαντζίδης 0, Κασικτσόγλου 11 (1), Καφφές 0

Sivirians: Βασιλείου 2, Δοάνης 21 (1), Ευσταθιάδης 4, Καρανικόλας 0, Κόπτσιου 8, Κουτσοβασίλης 9, Κωστόπουλος 13 (3), Παπαγγέλου 0, Πολυνόπουλος 0