22/09/2024
Fat Buckets 8 9 9 14 - 40 -
Mikrokosmos 17 9 10 16 - 52 -

Με το δεξί ο Mikrokosmos στην Development!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή με όρεξη για γρήγορο μπάσκετ. Ο Περράκης βρήκε καλάθι στον αιφνιδιασμό για να ακολουθήσει το τρίποντο του Βουγιούκα και οι 8 πόντοι Σιδερέα δίνοντας μια διαφορά εννέα πόντων υπέρ του Mikrokosmou στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Για τους γηπεδούχους από 3 πόντους είχα Χατζηελευθερίου και Παπαδόπουλος.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους Fat Buckets να ισορροπούν την κατάσταση και να βρίσκουν έξτρα λύσεις επιθετικά κυρίως με διεισδύσεις από τον Παπαδόπουλο. Το καλάθι του Πατσιούρα μείωσε κι άλλο την διαφορά για τους γηπεδούχους, όμως η απάντηση των φιλοξενουμένων ήταν άμεση με τους 3 πόντους του Βουγιούκα κάνοντας το 17-26 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη για τους Fat Buckets έδωσε λύσεις από μακριά ο Ευθυμίου για να μειώσει κάτω από τους δέκα στα μέσα της περιόδου. Εξαιρετικός Περράκης στην τρίτη περίοδο με 6 πόντους δεν άφησε περιθώρια επιστροφής στους αντιπάλους του, ανεβάζοντας και πάλι την διαφορά σε διψήφιο, 26-36.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έκαναν αξιότιμη προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς με τους 6 πόντους του Χαζάπη και τους 4 του Παπαδόπουλου, όμως ο Mikrokosmos έμεινε ψύχραιμος και τελείωσε το ματς με τους 4 κρίσιμους πόντους του Σιδερέα, ο οποίος έκανε το τελικό 40-52.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Περράκης με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Χατζιελευθερίου με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Fat Buckets (Πατσιούρας): Ευθυμίου 7, Κρυσταλλίδης, Μπολοβίνος 4, Παπαδόπουλος 14, Πατσιούρας 2, Τζουμάνης, Χαζάπης 6, Χατζιελευθερίου 7

Mikrokosmos (Περράκης): Βουγιούκας 8, Γιαννατζόγλου 4, Γκούμας 8, Ευσταθόπουλος 4, Κωτζαγεωργίου 4, Περράκης 8, Σιδερέας 12, Φραγκογιάννης 4

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των Fat Buckets!