24/09/2022
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 11 11 23 14 - 53 -
Milwaukee Sucks 20 20 18 20 - 76 -

Με το δεξί οι σοβαροί Milwaukee Sucks!

Σάββατο απόγευμα 24 Σεπτεμβρίου στο κλειστό του Κολωνού, οι Milwaukee Sucks ήταν σοβαροί σε όλη την διάρκεια του αγώνα και επικράτησαν άνετα και δίκαια απέναντι στους Ανυπότακτοι Γαλάτες με 53 – 76.

Οι Sucks δεν αντιμετώπιζαν πρόβλημα στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Τσίνα μπροστάρη με 6 πόντους και τον Μαυροειδή να ακολουθεί με 4, διατηρούσαν εύκολα το προβάδισμα με 5– 18. Για τους με πολλές απουσίες Γαλάτες, ο Μαντάς έβαλε ένα τρίποντο με τον Δούστο να προσφέρει δύο βολές.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Γαλάτες προσπαθούσαν με τρίποντα του Μαντά και προσπάθειες του Μπουλούμη να μπουν στην διεκδίκηση του αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν αντιμετώπιζαν κανένα πρόβλημα. Διαμάντης με δύο τρίποντα και Τσίνας – Γάτσιος με 4 πόντους μαζί με τις βοήθειες του Μαργιόλη με τα συνεχόμενα ριμπάουντ, έστελναν την διαφορά στους 22(16-38).

Γεμάτο από σκορ και θέαμα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο(23-18), με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν προβάδισμα με 39 – 56. Δούστος με 8, Μαντάς με 6 και Μπετχαβάς με 5 πόντους προσπαθούσαν και μείωναν το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ την πρωτοπορία για το Μιλγουόκι κρατούσαν κυρίως οι Τσίνας με 6 και Καββαδάς με 5 πόντους αντίστοιχα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Sucks δεν άφησαν περιθώρια για το ποιος θα είναι ο τελικός νικητής, με τον Γάτσιο ογκόλιθο μέσα στην ρακέτα με 8 πόντους, τον Μαυροειδή να ακολουθεί με 6 και τον Φωτόπουλο να βάζει ένα τριποντάκι, ενώ για τους Γαλάτες πάλευε ο Μπετχαβάς με δύο τρίποντα και 8 πόντους συνολικά, για το τελικό 53 – 76.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Γάτσιος με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ,1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Δούστος με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ 2 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Οι Γαλάτες είχαν 13 / 57 δίποντα, 8 / 32 τρίποντα, 3 / 6 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Οι Sucks είχαν 29 / 56 δίποντα, 4 / 27 τρίποντα, 6 / 11 βολές, κατέβασαν 66 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Ανυπότακτοι Γαλάτες(Μπετχαβάς): Μαντάς 17, Ανδρικόπουλος 2(13ρ.), Δούστος 12(13ρ.), Μπετχαβάς 13, Μπουλούμης 8, Φώτου.

Milwaukee Sucks (Οικονόμου ):Γάτσιος 14(11ρ.), Διαμάντης 6(14ρ.) , Καβαθάς 7, Μαριόλης 7(10ρ.) Μαυροειδής 10(10ρ.), Μελιγκώνης 2, Οικονόμου 8, Τσίνας 15, Φωτόπουλος 9(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα που έδειξαν οι νικητές από την αρχή του αγώνα.