13/01/2023
Net Reapers 13 10 10 10 - 43 -
TECHbuddy 16 14 13 10 - 53 -

Με το δεξί οι Techbuddy στο πρωτάθλημα

Την πρώτη τους νίκη για την Winter Master Patra League έκαναν οι δύο φορές πρωταθλητές Techbuddy οι οποίοι επικράτησαν δύσκολα των Net Reapers με σκορ 43-53, χτίζοντας έτσι από νωρίς θεμέλια για μια ακόμα δυνατή πορεία.

Η πρώτη περίοδος του παιχνιδιού ήταν αναγνωριστική και για τις δύο ομάδες, παρ' όλα αυτά είδαμε από την αρχή σκληροτράχηλο μπάσκετ με πολύ δυνατές άμυνες. Οι Techbuddy κέρδισαν την περίοδο στις λεπτομέρειες με σκορ (13-16).

Με την ίδια λογική συνέχισαν οι Techbuddy και στο δεύτερο δεκάλεπτο επιβάλλοντας τον δικό τους ρυθμό και αφήνοντας ακόμα πιο πίσω στο σκορ τους Reapers που με την βοήθεια του Μίχου προσπάθησαν να βγάλουν κάποια αντίδραση αλλά δεν κατάφεραν και πολλά. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ (23-30).

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν είχε διαφορετική εξέλιξη από τα προηγούμενα καθώς οι Techbuddy συνέχισαν να αυξάνουν την διαφορά τους με την βοήθεια κυρίως του superstar Λιούρδη που στον αγώνα είχε μπει στα παπούτσια του Nikola Jokic και έκανε πραγματικά τα πάντα μέσα στο γήπεδο. Από την άλλη ο Τόλιας έκανε μία τίμια προσπάθεια με τους 7 πόντους που σημείωσε στην περίοδο, αλλά δεν ήταν αρκετή. Το δεκάλεπτο τελειωσε με σκορ (33-43).

Το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού είχε ενδιαφέρον καθώς οι Reapers πλησίασαν το σκορ στους 5 κάποια στιγμή χάνοντας και 1-2 κρίσιμα σουτ που αν μπαίναν μπορει το παιχνίδι να είχε διαφορετική κατάληξη. Δεν έγινε κάτι από όλα αυτά και έτσι το παιχνιδι έκλεισε με μεγάλους νικητες τους Techbuddy.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λιούρδης Δημήτρης που έκανε το double-double με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ  3 ασίστ 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Από την άλλη πλευρά, αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Μίχος Ραφαήλ με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΝetReapers: Τόλιας 9, Σεργιάννης 0, Τάκης 1, Τζανής Ε. 9, Τζανής Χ. 3, Μίχος 17, Κοκορόπουλος 2, Βελγάκης 0, Τσάκωνας 0, Ανδρουτσόπουλος 2

TechBuddy: Αγγελόπουλος 10, Λιούρδης 13, Βαλέρης 2, Γεράνιος 3, Λαγοπάτης 5, Μπρίνιας 2, Παύλος 7, Μπόχαλης 0, Παπαδημητρόπουλος 6, Χύτας 5

Τι μας άρεσε: Το ευ αγωνίζεσθαι και από τις δύο ομάδες