14/01/2020
Falcons 14 14 9 12 - 49 -
Think Digital 11 18 7 6 - 42 -

Με το δεξί οι Touvlakers!

Στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα, οι Touvlakers αναμετρήθηκαν με την Think Digital Group. Το ματς ήταν ντέρμπι καθ’ όλη την διάρκεια καθώς οι ομάδες είναι στα ίδια περίπου «μπασκετικά» κυβικά. Παρόλα αυτά, η ομάδα του coach πλέον Μάκη Θεοδωρακόπουλου με τον Ασπρούλια οδηγό πήρε την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 49-42!

Πολύ καλά ξεκίνησαν οι Touvlakers. Αν και το 1ο δεκάλεπτο όπως ήταν λογικό είχε χαλαρό ρυθμό, με το πόδι στο γκάζι άρχισε ο Ασπρούλιας και με 3 καλάθια έδωσε αέρα 3 πόντων στην ομάδα του. Η απάντηση δόθηκε από τον Βαρελά με 3 καλάθια αλλά τα 2 συνεχόμενα τρίποντα του Ιωάννου διαμόρφωσαν το 14-11 του 1ου δεκαλέπτου.

Καλύτερα έπαιξε η TDG στην 2η περίοδο. Με βοήθεια και λύσεις από τον πάγκο, η ομάδα του Καπερώνη πέρασε μπροστά στο σκορ. Πιο αναλυτικά, 2 συνεχόμενα καλάθια έβαλε ο Γρίβας και 3 ο πάντα μαχητικός Σπύροπουλος. Από την άλλη μεριά, με εξαίρεση τον Ασπρούλια (7 πόντοι), οι Touvlakers δεν μπορούσαν να αποδώσουν επιθετικά.

Μέτρια έως και κακή ήταν η 3η περίοδος, τουλάχιστον επιθετικά. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες ενώ έγιναν και κάμποσα φάουλ. Ο Ασπρούλιας συνέχισε το επιθετικά του κρεσέντο και έστειλε την ομάδα του στο 4ο δεκάλεπτο με +1! Μόνο ο Σταγκίδης ήταν αξιοπρεπής σε αυτά τα 10 λεπτά για τους «άσπρους».

Οι δύο ομάδες πάτησαν πόδι στο παρκέ για το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο με τον πίνακα να δείχνει 37-36! Οι Touvlakers από την αρχή επέβαλλαν τον ρυθμό τους, δεν άφησαν την Think Digital να πλησιάσει σε βαθμό που απειλεί και έτσι πήραν την νίκη με σκορ 49-42. Στην αντίπερα όχθη, η μέτρια βραδιά του Καπερώνη και η αστοχία του Βαρελά ήταν καταλυτικοί παράγοντες στην ήττα της TDG!

Mvp ήταν ο Γιώργος Ιωάννου με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ (0-9), 1 ασίστ και 5 κλεψίματα σε 28:40 λεπτά. Σούταρε 0/1 δίποντα (0%), 3/8 τρίποντα (37,5%) και 3/3 βολές (100%). Για την Think Digital ξεχώρισε ο Θανάσης Σταγκίδης με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ (1-2), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 25:31 λεπτά αγώνα. Σούταρε 6/8 δίποντα (75%) και 1/3 βολές (33,3%).

Σαν σύνολο, οι Touvlakers είχαν 13/56 δίποντα (19,7%), 4/14 τρίποντα (28,6%), 11/24 βολές (45,8%), 41 ριμπάουντ (15-26), 9 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 11 λάθη. Η TDG είχε.19/40 δίποντα (47,5%), 1/17 τρίποντα (5,9%), 1/5 βολές (20%), 40 ριμπάουντ (7-33), 10 ασίστ, 8 κλεψιματα και 23 λάθη.

Touvlakers (Θεοδωρακόπουλος): Φίλιας, Δημητριάδης 2, Ιωάννου 12 (9 ριμπ), Πούλος 6, Ασπρούλιας 24 (10 ριμπ), Ζυγομαλάς 2, Κωστούλας 3 (10 ριμπ), Γλεντής, Καϊάφας.

Think Digital Group (Καπερώνης): Καπερώνης 7, Σπυρόπουλος 6, Καραντζής, Σταγκίδης 13, Γρίβας 4, Βακιρτζόγλου 2, Κανούτος, Μαρίνης, Βαρελάς 10 (15 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η παραγωγικότητα του Ασπρούλια στην επίθεση!