11/05/2022
Αλκοολικός Αστέρας 11 10 15 8 - 44 -
Vatos Krokos 15 20 11 8 - 54 -

Με το δεξί οι Vatos Krokos!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις στο Summer League οι Vatos Krokos , καθώς το βράδυ της Δευτέρας 10 Μαΐου στο Athens Sports Hall επικράτησαν 44– 54 απέναντι στον Aλκοολικό Αστέρα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να τρέξουν στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Κρόκος να διατηρούν προβάδισμα 11 – 15. Ο Αντωνόπουλος με δύο τρίποντα ξεχώρισε στην επίθεση των Κίτρινων, ενώ Λάζος με 5 και Βιντζηλαίος με 4 πόντους, οδηγούσαν τους Πορτοκαλί.

Οι Krokos μπήκαν με φόρα στην δεύτερη περίοδο κι έκλεισαν το ημίχρονο με +14. Ο Καλλίτσας οργάνωνε εξαιρετικά , Βιντζηλαίος και Λάζος ήταν τα πρώτα βιολιά με 4 πόντους και με τρίποντες βόμβες από Αμαργιανό και Φόσκα, διαμόρφωσαν το 21 – 35. Στην αντίπερα όχθη , ο Αντωνόπουλος ήταν απελπιστικά μόνος του με δύο τρίποντα, με Πιτσιλλό και Γιάννη να βάζουν από ένα καλάθι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Αστέρας ήταν ελαφρώς καλύτερος και με Αντωνόπουλο, Φουρνογεράκη και Πιτσιλλό να βάζουν από 4 πόντους, μείωσε στους 10. Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Παπαναστασίου με 4 πόντους, ενώ ένα τρίποντο έβαλε ο Βιντζηλαίος για το 36 – 46.

Δεν άλλαξε κάτι στην έκβαση του αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να μειώνουν με 5 του Αντωνόπουλου και δίποντο του Γιάννη και τους Krokos να κλειδώνουν την νίκη με Βιντζηλαίο(4), τρίποντο του Διακάτου και δίποντο του Καλλίτσα(44-54).

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Λάζος με 11 πόντους, 17 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άκης Αντωνόπουλος με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο Αλκοολικός είχε 9/27 δίποντα, 7/31 τρίποντα , 5/9 βολές , κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη. Οι Vatos είχαν 19/44 δίποντα, 5/25 τρίποντα , 1/4 βολές , κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Αλκοολικός Αστέρας(Πανταζής): Αντωνόπουλος 21(8ρ.), Φουρνογεράκης 4, Πανταζής ,Λουκόπουλος 3, Σκλάβος, Αργύρης, Γιάννης 6(11ρ.), Τσαμακίδης 1(6ρ.), Πιτσιλλός 9(7ρ.).

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 5,Λάζος 11(7ρ.), Βιντζηλαίος 14(10ρ.),Διακάτος 5, Παπαναστασίου 6, Μπιστούνας 4, Καλλίτσας 6(6ρ.), Φόσκας 3.

Τι μας άρεσε: Όταν αποφάσιζαν να τρέξουν οι Krokos ήταν εντυπωσιακοί.