19/01/2023
Ξ@δερforce 13 14 13 13 - 53 -
Ball Don't Lie 14 12 13 11 - 50 -

Με το δεξί οι Ξ@δερforce, λύγισαν στο τέλος τους BDL

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκειά του, οι Ξ@δερforce επιβίωσαν από το θρίλερ και έκαμψαν στο τέλος την αντίσταση των Ball Don't Lie (53-50), μπαίνοντας έτσι με το δεξί στo πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο από την αρχή, με το ματς να εξελίσσεται σε ένα άτυπο «μπρα ντε φερ», μεταξύ Χατζή και Ψαλτάκη. Το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ήταν απόλυτα ισορροπημένο και ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (14-14),

Παρόμοια ήταν και η εξέλιξη στην Β' περίοδο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερνε να ξεφύγει, με αποτέλεσμα να υπάρχουν συνεχείς εναλλαγές και διακυμάνσεις στο σκορ. Οι Ξ@δερforce κατόρθωσαν τελικά, έστω και με βραχεία κεφαλή να πάνε προηγούμενοι στην ανάπαυλα (28-26), έχοντας σαν εφαλτήριο την πολύ καλή τους άμυνα.

Το σκηνικό του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο Γ' δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν πολύ καλή άμυνα και ταυτόχρονα να...αγκομαχούν στο επιθετικό κομμάτι, οι διακυμάνσεις στο σκορ ήταν συνεχείς και με σκορ περιόδου 13-13, η Γ' περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 41-39, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί, είχαμε ένα πραγματικό ντέρμπι, ένα παιχνίδι «αίμα και άμμος», όπου έπεφταν κορμιά στο παρκέ, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για το ροζ φύλλο. Τελικά, οι Ξ@δερforce ήταν αυτοί που χαμογέλασαν και κυριάρχησαν στα σημεία, φτάνοντας στη νίκη, με σκορ 53-50.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γεράσιμος Χάτζης, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους και μάζεψε και 11 ριμπάουντ. Για τους Ball Don't Lie, o Ψαλτάκης ήταν αυτός που ξεχώρισε, πετυχαίνοντας 23 πόντους, ενώ μάζεψε και 6 ριμπάουντ.

Οι νικητές ολοκλήρωσαν το ματς με 16/45 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 12/24 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 2 μπλοκ και 5 λάθη, Από την άλλη, οι BDL είχαν 15/34 δίποντα, 6/24 τρίποντα και 2/5 βολές. Πρόσθεσαν ακόμα 44 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 13 λάθη.

Ξ@δερforce: Δρούγας 8, Μαρκόπουλος Π. 2, Μαρκόπουλος Λ. 7, Σιδέρης Μ. 2, Σιδέρης Ρ. 2, Φάλαρης 4, Χατζής 23, Χριστοδούλου 5

Ball Don't Lie: Αγγελόπουλος, Βαγενάς 4, Γασπαράτος, Κακαφώνης 3, Κόλλιας 14, Μαθιουδάκης 2, Μπέλλας 4, Ψαλτάκης 23