18/10/2021
Mad Frogs 10 15 12 18 - 55 -
LazerWolves 8 9 7 21 - 45 -

Mε το δεξί στη πρεμιέρα οι Mad Frogs!

Στο κλειστό τoυ Περιστερίου για τη πρώτη αγωνιστική της Development 1  , οι Μad Frogs  ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα , κάθε επιβλήθηκαν των Lazers με 55-45 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον εκπληκτικό  Brkic Srdjan ,καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησε στους αιθέρες    και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία της αναμέτρησης τελειώνοντας με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δύο πόντους διαφορά, 6-8, με τους Mad να απαντούν και με ένα επιμέρους 4-2 να κλείνουν τη περίοδο έχοντας το προβάδισμα με 10-8 .

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και την υπεροπλία στη γραμμή των ψηλών προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους διαφορα,22-10, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με 25-17 .

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τρεις , 27-24, με τους Frogs  να απαντούν και με έναν μαγικό Brkic να πραγματοποιούν ένα εκπληκτικό σερί 13-0 και να κλείνουν τη περίοδο έχοντας προβάδισμα δεκατριών πόντων ,37-24.

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης αποτέλεσε μια τυπική διαδικασία , καθώς ο Μορφαντάς και η παρέα του προηγήθηκαν ακόμη και με δεκαοχτώ πόντους διαφορά , 46-28 , με το τέλος της αναμέτρησης να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη νίκη στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Development 1  με 55-45 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Brkic Srdjan με 15 πόντους , 9 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 2 κλέψιματα , ενώ για τους ηττημένους ο Χαράλαμπος Παπαθωμάς  είχε 15 πόντους , 11 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Οι Μad Frogs είχαν συνολικά  19/52 δίποντα , 4/12 τρίποντα , 5/8 βολές , 33 ριμπάουντ , 6 ασίστ , 13 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 9 λάθη . Oι Lazers είχαν 11/41 δίποντα , 5/18 τρίποντα , 8/14 βολές , 42 ριμπάουντ , 6 ασίστ , 7 κλεψίματα , 3 κοψίματα  και 17 λάθη .

Mad Frogs(Καραμήτσος) : Κατσαρός 3 , Τσάμπος 4 , Χόντας 6 , Γιαννόπουλος 2 , Brkic 15 , Aδαμόπουλος 2 , Σαΐνης 4 , Μορφαντάς 6 , Καρατζούνης 7 , Στεργίου 4 , Κωστόπουλος 2.

Lazers(Aντωνακόπουλος) : Μοσχάκης 9 , Χουλιάρας 1 , Κόκαλης 1 , Παπαθωμάς 15 , Ασυμομύτης 11 , Αντωνακόπουλος 8 , Τσάκωνας-Ντερβάκος  , Κλούρας , Ουσακλίδης  .

Τι μας άρεσε : Ο φοβερός και τρομερός Brkic Srdjan  , ο οποίος πήρε από το χέρι τους υπόλοιπους και τους οδήγησε σε μια μεγάλη νίκη στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος .