22/09/2021
Μίνωες 14 6 6 8 - 34 -
Παντοφlakers 9 15 14 17 - 55 -

Με το δεξί στη πρεμιέρα οι Παντοφlakers !

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων  για τη διοργάνωση του Basketaki Cup , οι Παντοφlakers ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους , καθώς νίκησαν τους Μίνωες με 34-55 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική μέρα τον Σπύρο Σκούρα , καθώς βοήθησε  και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες ,κυριάρχησε στους αιθέρες και τελείωσε την αναμέτρηση με 23  πόντους  στο ενεργητικό του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Μίνωες  είχαν τον έλεγχο καθώς προηγήθηκαν ,7-4 και 12-7 , με το τέλος  να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με 14-9. Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Αλεξόπουλος με 5 πόντους , ενώ από τους νικητές ο Σκούρας είχε 4 .

Στη δεύτερη περίοδο οι Παντοφlakers πήραν τα ηνία του αγώνα   και με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα  έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 20-24 .Ο Καρυπίδης   σε αυτό το διάστημα ήταν καθοριστικός με 9 πόντους , ενώ από τους Μίνωες ο Κυριακόπουλος είχε 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , καθώς πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς και απίθανου τρόπους με τη διαφορά να πηγαίνει στους 12 πόντους ,26-38, όπου ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου . Ο Πυρνοκάκης  πέτυχε 6 πόντους , ενώ ο Γκατζιάς  είχε 4 .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους παίκτες των Παντοφlakers να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους νίκη στο Basketaki Cup με το επιβλητικό 34-55 .

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπυρίδων Σκούρας με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ , 3 κλεψίματα και 1 κοψίμο , ενώ από τους ηττημένους ο Βασίλης Γκατζιάς  είχε 9 πόντους , 1 ασίστ και 3 κοψίματα .

Οι Παντοφlakers  είχαν συνολικά 18/55 δίποντα , 5/28 τρίποντα , 4/7 βολές , 53 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα  και 6 λάθη , ενώ οι Μίνωες  είχαν 12/42 δίποντα , 2/16 τρίποντα , 4/6 βολές , 41 ριμπάουντ , 9 ασίστ  , 5 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 10 λάθη .

Μίνωες(Αλεξόπουλος ) Γιαννακόπουλος 2 , Χαιδάκης 4 , Αλεξόπουλος 9 , Παπαστάμος 4 , Κυριακόπουλος 6 , Μπαχάς  , Γκατζιάς 9, Αλεξόπουλος  .

Παντοφlakers (Ζαχαρόγιαννης): Μουγκαράκης 2, Ζαχαρόγιαννης 4 , Δημακόπουλος 2, Πλέσσας  , Πυρνοκάκης 21 , Καρυπίδης 8 , Καμπεράκης , Πατσίκας , Σιαράβας , Σκούρας 16 , Καρκάνης 2 .

Τι μας άρεσε : Η πολύ καλή απόδοση του Σπύρου Σκούρα , αλλά και η συνολικά καταπληκτική παρουσία των Παντοφlakers στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού  !