ReTirees 11 11 18 8 - 48 -
Brazzers 12 13 10 21 - 56 -

Με το δεξί στην Elite οι Brazzers!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στην φετινή Elite οι Brazzers, που κέρδισαν στο κλειστό του Κολωνού τους Retirees με
Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Το παιχνίδι ήταν κλειστό με τις άμυνες να κυριαρχούν. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 12-11 υπέρ των Brazzers, που είδαν τον Χρήστο Μπάρμπα να σκοράρει 5 πόντους. Για τους Retirees, 6 σημείωσε ο Αλέξανδρος Τσιλάβης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τις ομάδες να συνεχίζουν να δίνουν βάρος αποκλειστικά στην άμυνα. Το χαμηλό σκορ αποτυπώνεται και στο 13-11 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ των Brazzers, που έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 25-22. Βαρθολομαίος από την μία με 7 πόντους και Μαθιουδάκης από την άλλη με 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Retirees αντέδρασαν. Η ομάδα του Νίκου Κουσούλη, πίεσε αρκετά και με τους Γιαμαίο, Αθηναίο και Τσιλάβη να συνδέονται με το καλάθι στην επίθεση έτρεξαν ένα επιμέρους 18-10 και προηγήθηκαν με 5, 40-35. Για τους Brazzers, 4 πόντους έβαλε ο Γιάννης Κωνσταντινίδης.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι. Ο Χρήστος Μπάρμπας ωστόσο, έδειξε την τεράστια κλάση του. Με οργάνωση για σεμινάριο και σουτ «μαχαιριές» έβαλε μπροστά τους Brazzers, που με ψυχραιμία πήραν το δίποντο, νικώντας στο Athens Sports Hall με 56-48 τους φανερά ανέτοιμους Retirees.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Μάρκος Χαλκιόπουλος με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Παπαγιάννης με 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος και 1 τάπα.
Συνολικά οι Retirees είχαν 19/69 εντός πεδιάς, 7/29 τρίποντα και 3/6 βολές. Πήραν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 1 κλέψιμο και 3 τάπες. Από την άλλη οι νικητές είχαν 22/67 εντός πεδιάς, 7/27 τρίποντα και 5/13 βολές. Πήραν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και έκαναν 2 τάπες.
ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής 3, Μαθιουδάκης 9, Γιαμαίος 13, Αθηναίος 9, Πλεξουσάκης, Τσιρίδης 2, Παπαγιάννης, Τσιλάβης 12.
Brazzers (Μπάρμπας): Αμπάζογλου 5, Αντωνακάκης 1, Βαρθολομαίος 11, Κωνσταντίνου 9, Κωνσταντινίδης 13, Μπάρμπας 13, Χαλκιόπουλος 9.
Τι μας άρεσε: Η ματσάρα, αλλά και η νίκη των «νεοφώτιστων» Brazzers!