27/05/2023
Polichni 5 goat 15 6 25 19 - 65 -
Orlando Tragic Salonica 16 17 14 30 - 77 -

Με το δεξί στις υποχρεώσεις τους οι Orlando Tragic Salonica!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες αντάλλαξαν πλήγματα και δημιούργησαν μια εξαιρετικά ισορροπημένη ατμόσφαιρα στο γήπεδο. Οι παίχτες των Polichni 5 Goat, Καλλιώρας και Θεοδοσιάδης, έδειξαν την κλάση τους και συνέβαλαν στο να κρατήσει η ομάδα τους στο παιχνίδι. Οι Orlando Tragic Salonica ανταποκρίθηκαν με την ίδια ένταση, με τους Παρπόρη και Κάτσιο να αναλαμβάνουν τον ρόλο των ηγετών. Το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 15-16 υπέρ των Orlando Tragic Salonica, αναδεικνύοντας την ανταγωνιστικότητα και την αμοιβαία αντιπαλότητα των δύο ομάδων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Orlando Tragic Salonica πήραν τον έλεγχο του αγώνα και απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα. Οι παίχτες της ομάδας, έδειξαν απίστευτη αποτελεσματικότητα στις επιθέσεις τους και σκόραραν με ευκολία απέναντι στην άμυνα των Polichni 5 Goat. Από την άλλη πλευρά προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, αλλά αντιμετώπισαν δυσκολίες απέναντι στην αμυντική πίεση των αντιπάλων τους. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 21-33 υπέρ των Orlando Tragic Salonica, δείχνοντας την επικράτηση της ομάδας αυτής στο παιχνίδι.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ίσως το πιο αμφίρροπο και συναρπαστικό στον αγώνα. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να αναμετρώνται με πάθος και δεν έδωσαν καμία δυνατότητα στους αντιπάλους τους να καθιερώσουν ένα ξεκάθαρο προβάδισμα. Οι Καλλιώρας και Θεοδοσιάδης για μία ακόμη φορά ηγήθηκαν των Polichni 5 Goat, ενώ οι Παρπόρης και Κάτσιος συνέχισαν να εντυπωσιάζουν για τους Orlando Tragic Salonica. Κάθε ομάδα προσπάθησε να αξιοποιήσει τα ατού της και να επιτεθεί με αποφασιστικότητα. Το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 46-47, με τους Orlando Tragic Salonica να διατηρούν ένα ελάχιστο προβάδισμα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Orlando Tragic Salonica επιδίωξαν να κλειδώσουν το παιχνίδι και να διατηρήσουν το προβάδισμά τους. Οι παίχτες τους ανέβασαν τον ρυθμό τους και εκτέλεσαν αποτελεσματικά στις επιθέσεις τους, επιτυγχάνοντας καλάθια από διάφορες θέσεις στο γήπεδο. Οι 5 goat προσπάθησαν να αντισταθούν, αλλά η άμυνα των Orlando Tragic Salonica απέδειξε ότι είναι ανίκητη. Με την πορεία του αγώνα, το σκορ διαμορφώθηκε σε 65-77 υπέρ των Orlando Tragic Salonica, που κατάφεραν να επικρατήσουν και να αποδείξουν την αξία τους.

MVP στο πρώτο αγώνα αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Παρπόρης ο οποίος έκανε double double με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Polichni άξιος αναφοράς είναι ο Νίκος Καλλιώρας ο οποίος πέτυχε 36 πόντους και μοίρασε 4 ασίστ.

Polichni 5 goat: Πετάβρατζης , Κυριακίδης , Δαμιανίδης 4 , Δαγκλής , Παπαδόπουλος 6 , Θεοδοσιάδης Β. 19 (2) , Καλλιωρας 36 (3) , Θεοδοσιάδης Σ.

Orlando Tragic Salonica: Σπυρίδης 1 , Αδέμης Α. 4 , Βίγλας 8 , Γιαμούκης 6 (2) , Βεζυρόγλου 4 , Χήρας 7 , Μοσχούλος 2 , Παρπορης 18 , Κοΐου 7 , Πάλλης , Μπούκλας 2 , Κάτσιος 14 , Αδέμης Κ. 4