03/01/2023
Δαλάι Κλάμα 17 18 7 21 - 63 -
Iguana Pacers 15 16 20 19 - 74 -

Με το δεξί στο 2023 οι Iguana Pacers!

Με νίκη ξεκίνησε το 2023 για τους Iguana Pacers που το βράδυ της Τρίτης 3 Ιανουαρίου πήραν το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στους Δαλάι Κλάμα με 63-74. Μετά λοιπόν από την 3η σερί νίκη τους οι Iguana Pacers έχουν ρεκόρ 8-1, ενώ από την άλλη οι Δαλάι Κλάμα γνώρισαν την 2η ήττα τους στο πρωτάθλημα, μετρώντας παράλληλα 9 νίκες μέχρι τώρα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βγάζουν διάθεση στο παρκέ, ενώ υπήρξαν αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα. Ο Μοσχέτας έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του και με δικές του προσπάθειες οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 10-13. Σε εκείνο το σημείο, όμως, Μπαλατσός και Παλάσκας έφτιαξαν ένα σερί για την ομάδα τους που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 17-15.

Οι Δαλάι Κλάμα έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Τσίτο, Κρινή και Σωτηράκη να βρίσκουν λύσεις και να πηγαίνουν την διαφορά ακόμα και στο +11 (34-23). Οι Iguana Pacers, βλέποντας την διαφορά να ξεφεύγει, ανέβασαν ρυθμό και «χτύπησαν» από το τρίποντο. Μοσχέτας και Γεωργίου έκτελουσαν πίσω από τα 6,75 και μέχρι το τέλος του πρώτου ημίχρονου κατάφεραν να δώσουν το προβάδισμα στην ομάδα τους, με τον πίνακα του σκορ να γράφει 35-36.

Οι Iguana Pacers είχαν το μομέντουμ και την ψυχολογία, ενώ παράλληλα είχαν και τον Μοσχέτα σε… κέφια. Έτσι έφτασαν στο +9 για το 37-46, όταν από την άλλη μεριά οι Σωτηράκης και Γιαννόπουλος προσπάθησαν να διατηρήσουν τους αντιπάλους κοντά, ώστε να μην τους επιτρέψουν να ξεφύγουν. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Iguana Pacers να προηγούνται 42-56.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να «χτυπούν» από το τρίποντο, με τον Παπαζαχαρίου να «βρίσκει το χέρι του» και να διαμορφώνει το 45-65. Λίγο πριν το φινάλε, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με ένα σερί 15-2, πλησίασαν στο 60-67. Ωστόσο τότε ανέλαβε ο Γιαννόπουλος, ο οποίος με δικές του προσπάθειες και το τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού, έβαλε τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων. Έτσι οι Iguana Pacers πανηγύρισαν τη νίκη με 63-74.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Μοσχέτας με 29 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 9 ριμπάουντ συνολικά.

Οι Δαλάι Κλάμα είχαν 14/37 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 8/16 βολές, 37 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 1 κλέψιμο, 9 λάθη και 1 μπλοκ. Από την άλλη, οι Iguana Pacers είχαν 15/32 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 11/14 βολές και μάζεψαν 33 ριμπάουντ. Επίσης είχαν 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 λάθη και 4 μπλοκ.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Κρινής 4(1ρ.), Λιακάκης, Μπέης 18(8ρ.), Μπαλατσός 6(7ρ.), Σωτηράκης 13(6ρ.), Τσίτος 15(9ρ.), Τσιάρας 7(8ρ.)

Iguana Pacers (Μπεκρής): Ανδριώτης 2(4ρ.), Βαλάσης 5(3ρ.), Γεωργίου 10(6ρ.), Γιαννόπουλος 11(5ρ.), Μοσχέτας 29(9ρ.), Μπεκρής 7(3ρ.), Παλάσκας 4(1ρ.), Παπαζαχαρίου 6(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Iguana Pacers από το τρίποντο, μιας και μέτρησαν 11 εύστοχες προσπάθειες πίσω από τα 6,75!