14/01/2020
Baca Juniors BC 12 8 12 9 - 41 -
3ple-G 13 12 10 21 - 56 -

Με το δεξί το 20 για την 3Ple-G!

Την Παρασκευή το βράδυ 10 Ιανουαρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven, η 3Ple-G μπήκε με το δεξί στο 2020 επικρατώντας πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 41 – 56 επί της Baca Juniors.

Η Baca μπήκε πιο δυνατά στο ματς με βολές του Διονύση και τρίποντο του Κοττέα, αλλά οι πράσινοι με 4 πόντους του Δημακόπουλου και δίποντο του Μπουρνουσούζη έγραψαν το 5 – 6. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις με Σοφικίτη, Διονύση και τρίποντο του Καρέτσου, ενώ η 3-G με δίποντο του Αποστολάκη και 5 πόντους του Μπουρνουσούζη διατηρούσαν το προβάδισμα με 12 – 13.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με Δημακόπουλο και Καζαφέρη να πετυχαίνουν από ένα δίποντο για να βρουν την άμεση απάντηση του Σοφικίτη(4) 16 – 17. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 0 – 8 με Μπουρνουσούζη , Καζαφέρη , Βαγενά και Καπώνη να πετυχαίνουν από ένα καλάθι, ενώ ο Διονύσης με 4 προσωπικούς τους πόντους μείωσε και διαμόρφωσε το 20 – 25 σκορ ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με βολή του Σκούρα και δίποντο του Δημακόπουλου για τους πράσινους, ενώ οι ερυθρόλευκοι με Αρβανίτη και Κοττέα να πετυχαίνουν από ένα καλάθι και δύο βολές του Σοφικίτη παρέμεναν κοντά 26 – 28. Στην συνέχεια ο Σκούρας με 5 πόντους οδηγούσε την 3-G ενώ στην αντίπερα όχθη Διονύσης και Δασκαλόπουλος(4) κρατούσαν την ομάδα τους κοντά στο σκορ 32 – 35.

Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου η Baca με δύο βολές του Διονύση και καλάθι του Σοφικίτη πέρασε μπροστά στο σκορ, αλλά τρίποντο του Καζαφέρη και γκολ φάουλ του Δημακόπουλου έκαναν το 36 – 41. Ο Σοφικίτης ξανά με δύο καλάθια προσπαθούσε να κρατήσει στο ματς την ομάδα του , αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον εξαιρετικό Καζαφέρη να τους οδηγεί ,τον Καπώνη(7) να βάζει σημαντικότατους πόντους και Μπουρνουσούζη ,Βαγενά να προσθέτουν κι αυτοί το λιθαράκι τους , έκαναν εξαιρετικό φίνις στο ματς διαμορφώνοντας το τελικό 41 – 56.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Δημακόπουλος 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Σοφικίτης 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες.

Συνολικά η Baca είχε 14 – 45 δίποντα, 2 – 13 τρίποντα, 7– 20 βολές, κατέβασε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη. Η 3-G είχε 19 – 42 δίποντα, 4 – 20 τρίποντα, 6 – 12 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 12 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 21 λάθη.

Baca Juniors (Βέκκος): Κασφίκης, Αρβανίτης 2, Κοττέας 5, Σοφικίτης 14 (14ρ.), Καρέτσος 3 (7ρ.), Δασκαλόπουλος 4, Σιαχάμης, Διονύσης 13 (4κλ.), Τσόκας.

3Ple-G(Γιαννακάκης): Ράλλης, Δημακόπουλος 13 (10ρ.), Αποστολάκης 2, Καζαφέρης 10(5ασ.), Καπώνης 9, Βαβούδης, Βαγενάς 4 (4κλ.), Σκούρας 6, Μπουρνουσούζης 12(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης.

Τι δεν μας άρεσε: Η καθίζηση της Baca στα τελευταία λεπτά.