15/05/2023
Agrinio Cava Beers 15 28 10 14 - 67 -
Lepanto Warriors 9 8 4 14 - 35 -

Με το δεξί στο Summer League οι πρωταθλητές

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Summer League οι πρωταθλητές της Dr. Pharmacy που επιβλήθηκαν στον αγώνα της πρεμιέρας του 1ου Ομίλου των Lepanto Warriors με σκορ 67 - 35. Η ομάδα του Θανάση Ζαμπάρα ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο, ξέφυγε με διαφορά πάνω από 20 πόντους και έφτασε σε μια άνετη νίκη. Στο πρώτο δεκάλεπτο η πρωτοπορία στο σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια, αλλά στο φινάλε οι γηπεδούχοι με σερί 7 - 0 πήραν προβάδισμα 6 πόντων.

Οι Warriors μείωσαν σε 19 - 14 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως η Dr. Pharmacy έτρεξε σερί 19 - 0, προηγήθηκε με 24 πόντους και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 26 πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και με το επιμέρους 10 - 4 οι γηπεδούχοι έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους.

Το προβάδισμα της Dr. Pharmacy έφτασε μέχρι και τους 37 πόντους στην τελευταία περίοδο, με τους φιλοξενούμενους στο φινάλε να μειώνουν λίγο για το τελικό 67 - 35.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλης Ζαρκάδας που πέτυχε 16 πόντους και τον ακολούθησαν ο Πέτρος Καλλιακμάνης με 14 και οι Τάσος Βασιλείου και Γιώργος Διαμάντης που σημείωσαν από 11 πόντους.
Για τους Lepanto Warriors πρώτος σκόρερ και μοναδικός διψήφιος ήταν ο Θεόφιλος Ζησιμόπουλος με 11 πόντους.

Τι μας άρεσε. Η Dr. Pharmacy παρά τις απουσίες έδειξε καλή εικόνα και σίγουρα έδειξε ότι βάζει ισχυρή υποψηφιότητα για τη διεκδίκηση του τίτλου.
Τι δε μας άρεσε. Οι Lepanto Warriors στην πρώτη τους εμφάνιση έδειξαν πως πρέπει να βρουν συνοχή σαν ομάδα.

DR. PHARMACY (Θανάσης Ζαμπάρας): Βασιλείου 11, Διαμάντης 11(1), Ζαρκάδας 16(2), Καλλιακμάνης 14, Ρέντζιος 9(3), Τριμπόνης 2, Χαϊδής 4.
LEPANTO WARRIORS: Γουργουλέτης 3(1), Ζησιμόπουλος 11(1), Κοτσέτσος 2, Κυρίτσης 4, Λαουρδέκης 2, Σαφαρίκας 1, Σκαλιώτης 7(1), Σταθάτος 5, Ψάρρης.