08/04/2023
Σκόρπιοι BC 13 25 28 13 - 79 -
Frigo Driver 10 14 13 12 - 49 -

Με το… ένα πόδι στους «8» οι Σκόρπιοι!

Από το πρώτο κιόλας παιχνίδι φαίνεται πως έκλεισαν τη θέση τους για τους «8» της Developmen 2 League οι Σκόρπιοι. Η ομάδα του Δημήτρη Χειράκη δεν βρήκε κάποια δυσκολία κόντρα στους Frigo Driver, παίρνοντας τη νίκη με 79-49 και πλέον έχει καβάτζα το +30, με τους Frigo Driver να πρέπει να πραγματοποιήσουν μία πολύ μεγάλη εμφάνιση πλέον για να το ανατρέψουν στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς.

Όσον αφορά το ματς, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους Σκόρπιους όμως να είναι μπροστά. Δημήτρης Χειράκης και Ευθυμίου έγραψαν το 13-7, μέχρι να αναλάβει δράση ο Χρήστος Παπαδάκης ώστε να μειώσει σε 13-10, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Σκόρπιοι μπήκαν με άγριες διαθέσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Νίκο και Δημήτρη Χειράκη να κάνουν ότι θέλουν στην επίθεση και έπειτα από ένα σερί 10-0, το σκορ να φτάνει στο 23-10. Ο Τέγος μπήκε στην εξίσωση στη συνέχεια και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με 31-14. Χρήστος Παπαδάκης και Γκίκα ήταν οι μόνοι που προσπαθούσαν κάπως από την πλευρά των Frigo Driver, όμως οι γηπεδούχοι χτυπώντας και πίσω από τα 6,75 κράτησαν απόσταση και πήγαν στην ανάπαυλα όντας μπροστά με 38-24.

Χρήστος Παπαδάκης και Δημήτρης Χειράκης πρωταγωνίστησαν στις πρώτες φάσεις του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ ο Γκίκα με τρίποντο έγραψε το 43-30. Σε εκείνο το σημείο όμως οι Σκόρπιοι βελτίωσαν αρκετά την άμυνα τους και οι Frigo Driver χρειάστηκαν κάποια λεπτά για να ξαναφανούν στο ματς. Μέχρι οι φιλοξενούμενοι να βρουν το πρώτο τους καλάθι έπειτα από ώρα, οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να κάνουν ένα τρομερό σερί 16-0 και να φτάσουν στο 59-30. Το τρίποντο του Νταλάπα έβαλε τέλος στην μεγάλη αδράνεια των Frigo Driver (59-33), ενώ ακολούθησαν ακόμα δύο τρίποντα, ένα από τον ίδιο και ένα από τον Σαραντάρη για το 63-36. Το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Σκόρπιους να προηγούνται με 66-37.

Η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες είχε μεγαλώσει και αυτό οδήγησε στο να έχουμε κάπως πιο αργό ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Σκόρπιοι δεν αντιμετώπιζαν κανένα πρόβλημα στη προσπάθεια τους να σπάσουν την αντίπαλη άμυνα και το σκορ έφτασε στο 79-46. Πλέον οι γηπεδούχοι είχαν αποκτήσει ένα προβάδισμα που τους έδινε λόγο να χαμογελούν ενόψει της συνέχειας και έπειτα από τα διαδικαστικά τελευταία λεπτά το σκορ σταμάτησε στο 79-49.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χειράκης ο οποίος πέτυχε 19 πόντους, μοίρασε 2 ασίστ και κατέβασε 5 ριμπάουντ. Από τους Frigo Driver ξεχώρισε ο Γεώργιος Νταλάπας με 11 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ.

Οι Σκόρπιοι είχαν 33/67 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 4/10 βολές, 59 ριμπάουντ, αλλά και 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Frigo Driver μέτρησαν 11/40 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 12/33 βολές, 33 ριμπάουντ, όπως και 4 ασίστ, 7 κλεψίματα και 13 λάθη.

Σκόρπιοι (Δ. Χειράκης): Ασπρούλης 6(11ρ.), Βεζυράκης 9(6ρ.), Δήμου, Ευθυμίου 4(6ρ.), Μέτσο 4(2ρ.), Μιχαλόπουλος 6(3ρ.), Μπατάλας, Πατσιαλής 1(1ρ.), Σαραντάρης 8(1ρ.), Τέγος 14(6ρ.), Δ. Χειράκης 19(5ρ.), Ν. Χειράκης 8(10ρ.)

Frigo Driver (Χ. Παπαδάκης): Γκίκα 7(2ρ.), Καπετανάκης 5(6ρ.), Κόκκαλης, Νταλάπας 11(7ρ.), Χ. Παπαδάκης 12(8ρ.), Ν. Παπαδάκης 4(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εμφάνιση των Σκόρπιων στο πρώτο σημαντικό παιχνίδι της σεζόν.