27/10/2022
Beerokoillers 10 18 15 10 - 53 -
Blastiakos 13 13 9 8 7 60 -

Με το έξτρα πεντάλεπτο ο Blastiakos!

Υπέροχη πραγματικά η αναμέτρηση και η μπασκετική βραδιά στον Κολωνό την Παρασκευή, όπου για την Development κατηγορία ο Blastiakos επιβλήθηκε στην παράταση των Beerokoillers με τελικό σκορ 53-60!

Ο Σωτηρίου δεν είχε αντίπαλο στο ανοιχτό γήπεδο και αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Blastiakos για το προβάδισμα στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου, με τον δυναμικό γκαρντ να ξεχωρίζει. Ο Ψεματίκας μπήκε και άλλαξε την εικόνα των Beerokoillers, μη μπορώντας όμως να αποτρέψει το 10-13 που έκλεισαν την πρώτη περίοδο πίσω.

Νεοφύτου, Καπελλές και Μανδηλαράς ήταν εκείνοι που βγήκαν μπροστά για τους Beerokoillers στη συνέχεια, με τους "βυσσινί" να παίρνουν το προβάδισμα, μέχρι ο Blastiakos να βελτιωθεί και να μειώσει στο καλάθι, με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-26 για την παρέα του Μανδηλαρά.

Καπελλές και Νεοφύτου ηγήθηκαν επιθετικά στην τρίτη περίοδο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν άφησαν το μομέντουμ να χαθεί παρά το καλό μεσοδιάστημα του Σωτηρίου, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 43-35 για "Koillers".

Το 53-53 ήταν το σκορ το οποίο και γράφτηκε στον πίνακα του γηπέδου στο τέλος της κανονικής διάρκειάς του, καθώς οι προσπάθειες των Σωτηρίου, Λόλα και Μόκκα δεν έφταναν στην τέταρτη περίοδο αλλά ήταν.. αρκετές στην παράταση, όπου εκεί οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, δεν έφαγαν κανέναν πόντο και έτσι λοιπόν επιβλήθηκαν των Beerokoillers με τελικό σκορ 53-60!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Λόλας με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ενα κλέψιμο, 6 κοψίματα και 2 λάθη. Από Beerokoillers ξεχώρισε ο Απόλλων Λιακόπουλος με 11 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/54 δίποντα, 6/36 τρίποντα, 5/11 βολές, 66 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/54 δίποντα, 3/30 τρίποντα, 7/13 βολές, 56 ριμπάουντ, 17 ασίστ 9 κλεψίματα, 7 κοψίματα και 10 λάθη.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Κοσμαδάκης 1, Λιακόπουλος 11 (17 ριμπ.), Μανδηλαράς Κ. 8, Καπελλές 11, Νεοφύτου 6, Μανδηλαράς Δ. 6, Κατσίκης 6, Ψεματίκας 4.

Blastiakos (Γεροντάκης): Μόκκας 9, Τροχαλιάς 10, Σωτηρίου 20 (10 ριμπ.), Λόλας 12 (13 ριμπ.), Okungbowa 7 (14 ριμπ.), Κάτοικος, Γεροντάκης 2, Μππστανίτης, Αβαγκιάν.

Τί μας άρεσε : Η παράταση ήταν δίκαιο αποτέλεσμα, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες!!