05/12/2023
Γκουρούδες 18 12 27 17 - 74 -
Flood BC 14 15 14 18 - 61 -

Με το γνωστό ξέσπασμα οι Γκουρούδες!

Τις 8 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές έφτασαν οι Γκουρούδες στον πρώτο όμιλο της Master League, επικρατώντας της μαχητικής Flood με ένα τρομερό ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο (27-14).

Με τους Π. Αχή (7π.), Κ. Αχή (5π.), Γκίκα (3π.) και Οικονόμου (3π.) να βρίσκουν ικανοποιητικό ρυθμό στο ξεκίνημα, οι Γκουρούδες μπήκαν σε θέση οδηγού, ενώ η Flood δεν τους επέτρεψε να ξεφύγουν, απαντώντας με Αλικανιώτη (7π.), Καρυώτη (5π.) και Ζαφειρόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Flood ήταν πολύφωνη (6 διαφορετικοί σκόρερ) και, εκμεταλλευόμενη την αστοχία των γηπεδούχων, ισορρόπησε την κατάσταση. Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι Γκουρούδες, παρά την προσπάθεια των Κ. Αχή (6π.), Π. Αχή (2π.), Γκίκα (2π.) και Τουπή (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 30-29.

Μετά την ανάπαυλα οι Γκουρούδες έκαναν το γνωστό τους ξέσπασμα και, εκτοξεύοντας τα περιφερειακά τους ποσοστά, απλοποίησαν σημαντικά την υπόθεση νίκη. Εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα ήταν ο μετέπειτα Betsson MVP Παύλος Αχής (14π.), ενώ την ίδια ώρα η Flood προσπαθούσε να κρατηθεί όρθια με καλάθια των Καρυώτη (5π.), Ζαφειρόπουλου (3π.), Λιανού (2π.), Αναματερού (2π.) και Αλικανιώτη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 57-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ισορροπημένο με το επιμέρους σκορ να γράφει 17-18 και τους Γκουρούδες να επικρατούν δίχως να κινδυνέψουν. Η Flood βελτίωσε αρκετά την επιθετική της εικόνα στο φινάλε, όμως δεν κατάφερε να διεκδικήσει μέχρι τέλους το ροζ φύλλο.

Στο τέλος του αγώνα, οι Γκουρούδες είχαν 15/38 δίποντα, 14/34 τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, ενώ είχαν 9 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Flood είχε 25/49 δίποντα, 3/23 τρίποντα και 2/9 βολές. Μάζεψε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ και 8 κλεψίματα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παύλος Αχής με 26 πόντους και double-double, έχοντας 4/9 δίποντα και 6/13 τρίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 2 λάθη και 2 μπλοκ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Ζαφειρόπουλος με 11 πόντους και double-double, έχοντας 5/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο και ½ βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και είχε 1 κλέψιμο.

Γκουρούδες (Οικονόμου) : Αργυράκης, Αχής Π. 26 (6), Αχής Κ. 19 (4), Βασιλάκης, Γκίκας 13 (3), Οικονόμου 7 (1), Τουπής 9.

Flood (Ασπιώτης) : Αλικανιώτης 15 (1), Αναματερός 8, Ασπιώτης 6, Ζαφειρόπουλος 11, Καρυώτης 12 (1), Λιανός 6, Τσούκας 3 (1).

Τι μας άρεσε : Η ευστοχία των νικητών στην τρίτη περίοδο.